Umowa o pracę na okres próbny od 26 kwietnia 2023 r.

artykul

U podstaw zawarcia umowy o pracę na okres próbny leży potrzeba sprawdzenia kwalifikacji pracownika i możliwości jego zatrudnienia w celu wykonywania określonego rodzaju pracy. Z dniem 26 kwietnia 2023 r. prawodawca wprowadził szereg istotnych zmian dotyczących omawianego rodzaju umowy. 

Umowa o pracę – podstawowa treść

Umowa o pracę stanowi kontrakt normowany przepisami prawa cywilnego sensu largo. Przy określaniu uprawnień i obowiązków stron stosunku pracy należy stosować przepisy prawa pracy. Na czele powszechnie obowiązujących przepisów prawa pracy stoi Kodeks pracy.

W świetle art. 29 § 1 k.p. umowa o pracę powinna określać precyzyjnie jej strony, rodzaj, datę zawarcia oraz warunki pracy i płacy, w szczególności:

1) rodzaj pracy,
2) miejsce lub miejsca wykonywania pracy,
3) wynagrodzenie za pracę odpowiadające rodzajowi pracy, ze wskazaniem składników wynagrodzenia,
4) wymiar czasu pracy,
5) termin rozpoczęcia pracy.
6) w przypadku umowy o pracę na okres próbny:
a) czas jej trwania lub dzień jej zakończenia oraz, gdy strony tak uzgodnią, postanowienie o przedłużeniu umowy o czas urlopu, a także o czas innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli wystąpią takie nieobecności,
b) okres, na który strony mają zamiar zawrzeć umowę o pracę na czas określony w przypadku, o którym mowa w art. 25 § 22 k.p., a także postanowienie o wydłużeniu umowy w przypadku, o którym mowa w art. 25 § 23 k.p.;

7) w przypadku umowy o pracę na czas określony - czas jej trwania lub dzień jej zakończenia.

 

 

Wskazane powyżej szczególne elementy treściowe umowy o pracę na okres próbny (pkt 6) zostały wprowadzone ustawą z 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2023 r. poz 641). Zmiany weszły w życie z dniem 26 kwietnia 2023 r.  

Umowa o pracę na okres próbny – istota kontraktu

Do umowy o pracę na okres próbny stosuje się w dużej mierze przepisy prawne o "zwykłej" umowie o pracę, z uwzględnieniem przepisów szczególnych. Konieczne jest więc także w przypadku umowy o pracę na okres próbny określenie rodzaju pracy, miejsca jej wykonywania, wynagrodzenia itd.

Trzeba mieć na uwadze, że u podstaw zawarcia umowy o pracę na okres próbny leży potrzeba sprawdzenia kwalifikacji pracownika i możliwości jego zatrudnienia w celu wykonywania określonego rodzaju pracy (zob. art. 25 § 2 k.p.). Tego rodzaju umowa nie może więc zastąpić typowej umowy terminowej, gdyż jej zawarcie jest możliwe jedynie w ściśle określonym przypadku. Ponadto ponowne zawarcie umowy o pracę na okres próbny z tym samym pracownikiem jest możliwe tylko wyjątkowo, gdy pracownik ma zostać zatrudniony w celu wykonywania innego rodzaju pracy. 

Umowę o pracę zawartą na okres próbny można rozwiązać za wypowiedzeniem, z zachowaniem krótszych okresów wypowiedzenia, wynoszących od 3 dni roboczych do 2 tygodni, w zależności od długości okresu próbnego (zob. art. 34 k.p.). 

Umowa o pracę na okres próbny od 26.4.2023 r.

Powołaną już ustawą z 9.3.2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw prawodawca wprowadził szereg istotnych zmian dotyczących umowy o prace na okres próbny. 

Nowela utrzymuje maksymalny, 3-miesięczny okres próbny. Różnica polega jednak na tym, że w nowym stanie prawnym nie zawsze można skorzystać z tak długiego okresu próbnego. Jest to możliwe w przypadku, gdy po upływie okres próbnego strony planują zawrzeć bezterminową umowę o pracę. Inaczej natomiast rzecz wygląda w przypadku umów terminowych.

Umowę o pracę na okres próbny zawiera się na okres nieprzekraczający:
1) 1 miesiąca - w przypadku zamiaru zawarcia umowy o pracę na czas określony krótszy niż 6 miesięcy;
2) 2 miesięcy - w przypadku zamiaru zawarcia umowy o pracę na czas określony wynoszący co najmniej 6 miesięcy i krótszy niż 12 miesięcy.

Strony mogą jednokrotnie wydłużyć w umowie o pracę na okres próbny okresy, o których mowa wyżej, nie więcej jednak niż o miesiąc, jeżeli jest to uzasadnione rodzajem pracy.

Strony mogą także uzgodnić w umowie o pracę na okres próbny, że umowę tę przedłuża się o czas urlopu, a także o czas innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli wystąpią takie nieobecności.

Co istotne, ponowne zawarcie umowy o pracę na okres próbny z tym samym pracownikiem jest dopuszczalne tylko wtedy, gdy pracownik ten ma być zatrudniony w celu wykonywania innego rodzaju pracy. Wspomniana nowela znosi możliwość ponownego zawarcia umowy na okres próbny w celu wykonywania tego samego rodzaju pracy po upływie 3 lat od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniej umowy. Tym samym na gruncie nowych zasad nie zawiera się umowy o pracę na okres próbny w celu powtórnego sprawdzenia tych samych umiejętności pracownika niezależnie od upływu czasu. 

 

_____________________________________

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione. 

PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy

Odwiedź nasz Sklep, polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej