Umowa spółki cichej w praktyce

artykul

Umowa spółki cichej to umowa nienazwana. Jej istota sprowadza się do wniesienia wkładu pieniężnego do cudzego przedsiębiorstwa w zamian za udział w zysku. Umowy spółki cichej nie należy mylić ani z umową spółki cywilnej, ani z jakąkolwiek umową spółki handlowej.

Umowa spółki cichej w Kodeksie handlowym

Umowę spółki cichej historycznie normowały przepisy art. 682–685 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 27 czerwca 1934 r. – Kodeks handlowy (Dz. U. 1934 r., Nr 57, poz. 502). Stosownie do art. 682 § 1 tego nieobowiązującego już aktu normatywnego „Kto jako spólnik uczestniczy wkładem w przedsiębiorstwie kupca, prowadzonem przez tegoż w imieniu własnem, jest spólnikiem cichym”.

Umowa spółki cichej jako umowa nienazwana 

Obecnie umowa spółki cichej należy do kategorii umów nienazwanych. Jej istotą jest inwestycja wspólnika cichego w cudze przedsiębiorstwo w celu osiągnięcia zysku. 

Poniżej znajduje się fragment projektu umowy spółki cichej zawierający postanowienie określające jej przedmiot.

§ 1
Przedmiot umowy

1. Na podstawie niniejszej umowy Wspólnik cichy zobowiązuje wnieść do przedsiębiorstwa prowadzonego przez Spółkę wkład pieniężny w zamian za udział w wypracowanym przez to przedsiębiorstwo zysku finansowym. 
2. Wspólnik cichy nie ponosi odpowiedzialności wobec osób trzecich w związku z zobowiązaniami Spółki ani nie uczestniczy w stratach Spółki.
3. Wspólnik cichy nie ma prawa do reprezentacji oraz prowadzenia spraw Spółki.

Należy zaznaczyć, że spółka cicha nie jest spółką cywilną. Wspólnik cichy ma jedynie status inwestora wnoszącego kapitał do cudzego przedsiębiorstwa, w związku z czym przysługuje mu wynagrodzenie. Zasadniczo nie może być też mowy w tym przypadku ani o prawie do reprezentacji, ani o prawie do prowadzenia spraw podmiotu, do którego wspólnik cichy wnosi swój wkład.  

Ważne
Umowa spółki cichej powinna precyzyjnie określać wkład i udział w zysku finansowym przedsiębiorstwa. 

Celem umowy spółki cichej nie jest także utworzenie spółki handlowej. Na gruncie prawa handlowego mamy do czynienia z zamkniętym katalogiem spółek. Katalog ten nie obejmuje spółki cichej. 

Umowa spółki cichej – rozwiązanie umowy i zwrot wkładu

Rozwiązanie umowy spółki cichej powoduje obowiązek zwrotu wkładu. Natomiast wspólnik cichy nie jest zobowiązany do zwrotu wypłaconych mu do dnia rozwiązania umowy udziałów w zysku, gdyż jest to wynagrodzenie za udostępnienie przedsiębiorstwu środków pieniężnych. Treść umowy powinna wyraźnie określać obowiązek zwrotu wkładu wspólnika cichego.

Spółka cicha – formy atypowe

W orzecznictwie sądowym sygnalizuje się, że z uwagi na nieuregulowanie w polskim porządku prawnym umowy spółki cichej możliwe jest w praktyce kontraktowania modyfikowanie jej postanowień w kierunku zbliżenia pozycji wspólnika cichego do pozycji wspólnika którejś ze spółek prawa handlowego bądź wspólnika spółki cywilnej. W konsekwencji może dojść do powstania pewnych form atypowych spółek cichych. Z zastrzeżeniem treści art. 3531 k.c praktykę taką uznaje się w za dopuszczalną (zob. np. wyr. SO w Warszawie z 9.4.2014 r., XX GC 1096/12, http://orzeczenia.ms.gov.pl).

 

Fragment umowy spółki cichej pochodzi z Programu Scripta https://programscripta.pl

 

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione. 

PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy

Odwiedź nasz Sklep, polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze

>>Powrót do artykułów w: Biznes

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej