Uniwersyteckie kliniki prawa częścią systemu nieodpłatnej pomocy prawnej?

Uniwersyteckie kliniki prawa częścią systemu nieodpłatnej pomocy prawnej?

Źródło grafiki: https://pixabay.com

Resort sprawiedliwości pochyli się nad postulatem, by uniwersyteckie kliniki prawa stały się częścią systemu nieodpłatnej pomocy prawnej.

Włączenie do systemu nieodpłatnej pomocy prawnej uniwersyteckich poradni prawnych

W związku z faktem, że obecnie trwają prace nad nowelizacją ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej (UD494), pojawił się postulat, by częścią systemu nieodpłatnej pomocy prawnej stały się uniwersyteckie kliniki prawa. W piśmie do resortu sprawiedliwości RPO wskazuje, że w oparciu o porozumienie zawarte w 2016 r., studenci rozpatrujący w poradniach prawnych sprawy obywateli mogą informować Biuro RPO o dostrzeżonych problemach systemowych.

Uniwersyteckie poradnie prawne zdolne do udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej na równi z adwokatami i radcami prawnymi

W ocenie RPO, uniwersyteckie poradnie prawne są w stanie realizować zadania polegające na udzielaniu nieodpłatnej pomocy prawnej, świadczeniu nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego czy edukacji prawnej w sposób równie rzetelny jak adwokaci, radcowie prawni i organizacje pozarządowe, którym powierzono prowadzenie punktów pomocy prawnej. W piśmie do resortu sprawiedliwości RPO wskazał, że włączenie tych podmiotów do systemu nieodpłatnej pomocy prawnej w oczywisty sposób przyczyni się do usprawnienia realizacji celów nowelizowanej ustawy. Teraz postulatem zajmie się jego adresat, czyli Ministerstwo Sprawiedliwości.

 
Czytam więcej artykułów w: Młody prawnik

 

Źródło:

Pismo RPO do MS z 5.6.2023 r., VII.5150.1.2023

__________________________________________________

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione. 

PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy

Odwiedź nasz Sklep, polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze

 

>>Powrót do artykułów w: Młody Prawnik

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej