Źródło grafiki: https://pixabay.com/vectors/birthday-candle-five-number-2024497/
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów to instytucja, której działania czynią rynek dóbr i usług bezpieczniejszym. Teraz obchodzi swoje urodziny.
Z okazji 35. urodzin UOKiK przedstawił swoją historię. Zaczyna się ona od Urzędu Antymonopolowego, kiedy na mocy ustawy o przeciwdziałaniu praktykom monopolistycznym, w dniu 13 kwietnia 1990 r., powołano Urząd, którego zadaniem była kontrola koncentracji przedsiębiorców, przeciwdziałanie zawieraniu antykonkurencyjnych porozumień oraz nadużywaniu pozycji dominującej na rynku. Kolejny przełom nastąpił w 1996 r., kiedy UOKiK otrzymał swoją obecną nazwę, a jego zadania rozszerzono o ochronę interesów konsumentów i nadzór nad Inspekcją Handlową. W kolejnych latach kompetencje Urzędu zwiększały się m.in. o monitorowanie pomocy publicznej (2001), przeciwdziałanie nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej (2017) oraz zwalczanie zatorów płatniczych (2020).
UOKiK podkreśla przy tym, że na jego działania miały również wpływ zmiany prawne. W 2001 r. weszła w życie ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów. Uporządkowała ona dotychczas obowiązujące rozwiązania, uwzględniając konieczność dostosowania regulacji krajowych do przepisów unijnych. Obecnie obowiązująca ustawa została uchwalona w 2007 r., jednak w 2015 r. nastąpiła jej istotna nowelizacja. W nowej wersji wprowadzała m.in. dwuetapowe postępowania w sprawach z zakresu kontroli koncentracji, możliwość nakładania kar na osoby fizyczne czy ostrzeżenia konsumenckie. Rok później wprowadzono m.in. instytucję „tajemniczego klienta” oraz możliwość publikowania komunikatów i ostrzeżeń w publicznym radiu i telewizji. Ostatnia istotna zmiana polskich przepisów ochrony konsumentów miała miejsce w 2023 r., kiedy pojawił się m.in. wymóg oznaczania najniższej ceny z ostatnich 30 dni przy promocji lub wyprzedaży.
Urząd pochwalił się również statystyką działań z ostatnich 4 lat. Okazuje się, że w dorobku UOKiK znajduje się:
- 1044 postępowania wyjaśniające
- 538 postępowań właściwych
- 1609 postępowań dotyczących koncentracji
- 2 424 wystąpienia miękkie do przedsiębiorców
- 4 859 wydanych decyzji
- 62,4 tys. kontroli artykułów nieżywnościowych i usług oraz obowiązków przedsiębiorców
- 33 tys. zgłoszeń przyjętych w ramach programu Sygnalista.
Urząd kontroluje równiez bezpieczeństwo dostępnych na polskim rynku produktów. Tylko w ciągu ostatnich pięciu lat w wyniku kontroli Inspekcji Handlowej w zakresie ogólnego bezpieczeństwa produktów wycofano z obrotu ponad 224 tys. niebezpiecznych produktów. W związku z kontrolami Inspekcji Handlowej laboratoria UOKiK przebadały łącznie ponad 9,6 tys. próbek, w których sprawdziły blisko 112 tys. parametrów różnych produktów. UOKiK jest odpowiedzialny również za zarządzanie systemem monitorowania i kontrolowania jakości paliw. W latach 2020-2024 r. Inspekcja Handlowa przebadała blisko 9,3 tys. próbek paliw płynnych, w tym benzyny, oleju napędowego i gazu LPG.
Jak poinformowano, poza wynikami kontroli Inspekcji Handlowej UOKiK analizuje sygnały od konsumentów oraz powiadomienia od organów nadzoru innych państw członkowskich UE w ramach unijnego systemu RAPEX. W ciągu ostatnich pięciu lat Prezes UOKiK przekazał w ramach Safety Gate/RAPEX 800 zgłoszeń, które dotyczyły ponad 10 mln sztuk produktów.
Europejska Sieć Konkurencji to forum dyskusji i współpracy europejskich organów ochrony konkurencji w przypadkach, w których mają zastosowanie art. 101 i 102 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Zapewnia efektywny podział pracy oraz skuteczne i spójne stosowanie unijnych reguł konkurencji.W jej skład wchodzą urzędy antymonopolowe państw członkowskich oraz Komisja Europejska. Polskę na forum ECN reprezentuje UOKiK.
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów bierze również udział w pracach Rady UE, jej organów przygotowawczych i grup roboczych. Ponadto UOKiK współpracuje z Komisją Europejską, w szczególności z Dyrekcjami Generalnymi ds. Konkurencji, ds. Sprawiedliwości i Konsumentów, ds. Przedsiębiorstw i Przemysłu, ds. Społeczeństwa Informacyjnego i Mediów oraz ds. Rynku Wewnętrznego i Usług. Ponadto współpracuje z Parlamentem Europejskim i innymi instytucjami UE.
Źródło:
Komunikat, https://uokik.gov.pl/35-lat-uokik-wiecej-kompetencji-ochrony-praw
_____________________________________
Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione.
PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy
Polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze oraz Instagramie
Testament ustny audiowizualny przedmiotem prac legislacyjnych
2024-06-08 20:14Prawo pracy w praktyce - kulisy powstania
2023-08-25 10:30UOKiK stawia zarzuty Orange i nju mobile
2022-09-13 10:00Usługi pocztowe idą w e-commerce
2022-09-12 09:30