Upadłość dłużnika w toku postępowania sądowego

artykul

W razie ogłoszenia upadłości dłużnika wierzyciel może dalej dochodzić realizacji przysługujących mu roszczeń w osobnym postępowaniu cywilnym. Konieczne jest spełnienie warunków, o których mowa w art. 145 PrUp.

Syndyk jako zastępca pośredni upadłego

Zacznijmy jednak od zupełnie innego przepisu prawnego, a mianowicie od art. 144 ust. 1 PrUp. Stanowi on, że po ogłoszeniu upadłości postępowania sądowe, administracyjne lub sądowoadministracyjne dotyczące masy upadłości mogą być wszczęte i prowadzone wyłącznie przez syndyka albo przeciwko niemu. W takim przypadku syndyk prowadzi postępowanie na rzecz upadłego, lecz w imieniu własnym, tj. działa jako zastępca pośredni upadłego. Jest tak dlatego, że z datą upadłości upadły w swoisty sposób zostaje odsunięty od możliwości dysponowania swoim majątkiem. Wyłączenie to następuje na rzecz syndyka.

Wszczęcie lub kontynuowanie postępowania sądowego przeciwko syndykowi wymaga spełnienia szeregu przesłanek, gdyż wierzytelności podlegające zaspokojeniu z masy upadłości mogą być dochodzone co do zasady tylko w postępowaniu upadłościowym, a nie w równolegle prowadzonym postępowaniu cywilnym.

Zasadniczo więc wszelkie wierzytelności, które mają być dochodzone z masy upadłości, należy zgłaszać w toku postępowania upadłościowego. Wierzytelności te są umieszczane na liście wierzytelności. Lista ta jest uwzględniana na etapie podziału funduszów zgromadzonych w toku likwidacji masy upadłościowej.

Sąd zawiesi postępowanie w razie ogłoszenia upadłości dłużnika

Nie zawsze jest tak, że na dzień ogłoszenia upadłości wszystkie wierzytelności są ustalone. Wierzytelność może być bowiem przedmiotem sporu toczącego się przed sądem. W takim przypadku, jeżeli postępowanie dotyczy masy upadłości i dłużnikowi ogłoszono upadłość, sąd ma obowiązek zawiesić postępowanie z urzędu, o czym stanowi art. 174 § 1 pkt 4 k.p.c.

W okresie zawieszenia postępowania cywilnego wierzyciel powinien dokonać próby zgłoszenia swojej wierzytelności w ramach postępowania upadłościowego. Brak możliwości zgłoszenia wierzytelności w postępowaniu upadłościowym otwiera drogę do podjęcia zawieszonego postępowania cywilnego. Warunki podjęcia takiego postępowania określono w art. 145 PrUp.

Art. 145
1. Postępowanie sądowe, administracyjne lub sądowoadministracyjne w sprawie wszczętej przeciwko upadłemu przed dniem ogłoszenia upadłości o wierzytelność, która podlega zgłoszeniu do masy upadłości, może być podjęte przeciwko syndykowi tylko w przypadku, gdy w postępowaniu upadłościowym wierzytelność ta po wyczerpaniu trybu określonego ustawą nie zostanie umieszczona na liście wierzytelności.
(…)

Kiedy podjęcie postępowania przeciwko syndykowi jest możliwe?

Wykładnia cytowanego wyżej art. 145 ust. 1 PrUp pozwala przyjąć, że przepis ten znajduje zastosowanie w sytuacji spełniającej poniższe warunki:
1) postępowanie wszczęto przed dniem ogłoszenia upadłości. W tej mierze warto nadmienić, że dzień ogłoszenia upadłości wyznacza data wydania postanowienia o ogłoszeniu upadłości;
2) upadły w postępowaniu występuje jako strona pozwana (co wynika z wyrażenia „w sprawie wszczętej przeciwko upadłemu…” – zob. art. 145 PrUp powyżej);
3) przedmiotem postępowania jest wierzytelność podlegająca zgłoszeniu do masy upadłości. Tu warto zasygnalizować, że zaspokojeniu z masy upadłości podlegają roszczenia o charakterze majątkowym, które istnieją na dzień ogłoszenia upadłości. Wyjątek w tym zakresie dotyczy m.in. roszczeń alimentacyjnych, które są dochodzone w sprawie toczącej się przeciwko upadłemu (zob. art. 144 ust. 3 PrUp);
4) w postępowaniu upadłościowym dochodzona wierzytelność, po wyczerpaniu specyficznego trybu jej zgłoszenia, nie została umieszczona na liście wierzytelności (kwestia zgłoszenia wierzytelności została uregulowana w szczególności w przepisach art. 236 i n PrUp).

 

__________________________________________________

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione. 

PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy

Polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze oraz Instagramie

 

>>Powrót do artykułów w: Majątek

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej