Źródło grafiki: https://pixabay.com/photos/notebook-work-girl-computer-woman-2386034/
Osoby, które posiadają znaczącą liczbę długów, niejednokrotnie poszukują skutecznych i korzystnych sposobów pozwalających na uwolnienie się od spirali zadłużenia. Z roku na rok coraz częściej mówi się o wyjątkowych możliwościach, jakie zapewnia ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Czym dokładnie jest upadłość konsumencka i jakie korzyści przynosi? Szereg przydatnych informacji na ten temat prezentujemy w niniejszym poradniku. Zapraszamy do lektury.
Upadłość osoby prywatnej to określenie dla wyjątkowej, specjalnej procedury prawnej dedykowanej osobom, które zmagają się z nadmiernym zadłużeniem i od dłuższego czasu nie są w stanie spłacić swoich należności wobec wierzycieli.
Dzięki ogłoszeniu upadłości konsumenckiej można w stosunkowo łatwy sposób całkowicie się oddłużyć. Gdy omawiany proces zostanie zakończony, wierzyciele nie mają już prawa domagać się uzyskania swoich należności - dotyczy to także tych przypadków, gdy roszczeń nie zgłoszono podczas trwania sprawy.
Pierwszym elementem całej tej procedury jest złożenie wniosku do sądu o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Jeśli zostanie on rozpatrzony przez sąd pozytywnie, wówczas następuje uruchomienie postępowania likwidacyjnego. Potem dochodzi do likwidacji majątku upadłego - odpowiada za to syndyk. Kwota, którą uzyskuje się w ramach tej procedury, jest przeznaczana na spłatę wierzytelności wobec wierzycieli.
W przypadku, gdy wspomniana suma będzie niewystarczająca do tego, aby spłacić zadłużenia danej osoby, sędzia podejmuje decyzję o zatwierdzeniu planu spłaty wierzycieli, ale jest też inne rozwiązanie. Mianowicie: sąd może też zdecydować o całkowitym umorzeniu zobowiązań danej osoby. Jeśli harmonogram spłat wytyczony przez sąd zostanie zrealizowany przez dłużnika, otrzymuje on tzw. czystą kartę, czyli może rozpocząć swoje życie od nowa, bez długów.
Nie wszyscy mają prawo do tego, aby ogłosić upadłość konsumencką. Do tego, aby ją ogłosić, mają prawo osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej – czyli konsumenci. Dodatkowo, mogą to zrobić tylko osoby, które są niewypłacalne - nie mają możliwość regulowania swoich zobowiązań przez okres wynoszący minimum 3 miesiące. Prawo do ogłoszenia upadłości mają też osoby, których sytuacja finansowa nie wynika z celowego działania.
Jakie konkretnie zadłużenia mogą podlegać umorzeniu w ramach upadłości konsumenckiej? Przede wszystkim kredyty i pożyczki krótkoterminowe (tzw. chwilówki), zadłużenia powstałe w związku z korzystaniem z kart kredytowych, zaległości w płaceniu czynszu, nieopłacone rachunki, zadłużenia powstałe wobec firm windykacyjnych czy zobowiązania związane z poręczeniem kredytów.
Ile kosztuje upadłość konsumencka? Szczegółowe porady i wsparcie w tym zakresie jest w stanie zaoferować profesjonalna kancelaria upadłościowa.
_________________________________________________
Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione.
PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy
Polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze oraz Instagramie
Kredytobiorcy rozpoczynają wakacje kredytowe
2022-07-28 08:00Odsetki oraz koszty pozaodesetkowe w umowie pożyczki
2023-04-05 10:008 pytań do prawnika: NAJEM OKAZJONALNY
2024-04-03 15:08Upadłość konsumencka
2025-03-01 15:50Skarga na czynności komornika w pytaniach i odpowiedziach
2023-06-16 07:10Podróż autostradami nie zawsze bezpłatna
2023-08-10 15:00