Do końca kwietnia podatnicy muszą rozliczyć swój PIT za 2023 rok. Dziś przybliżamy usługę Twój e-PIT dla przedsiębiorców.
W tym roku po raz pierwszy z usługi Twój e-PIT mogą korzystać również osoby prowadzące działalność gospodarczą oraz działy specjalne produkcji rolnej. Z rozliczenia mogą korzystać także osoby z zawieszoną działalnością gospodarczą. Jak przekonuje resort finansów, dzięki usłudze Twój e-PIT w e-Urzędzie Skarbowym podatnicy mogą w wygodny i bezpieczny sposób rozliczyć PIT, szybko otrzymać zwrot nadpłaty lub zapłacić podatek online również przy użyciu systemu Blik.
Reklama: ebooki dostępne w Sklepie PlanetaPrawo.pl
W usłudze Twój e-PIT można rozliczyć przychody uzyskane w 2023 r. na formularzu:
- PIT-36L – służącym do rozliczenia przychodów z działalności gospodarczej oraz działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowanych podatkiem liniowym,
- PIT-28 – służącym do rozliczeń przychodów z najmu i ze sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych oraz działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem,
- PIT-36 – służącym do rozliczania m.in. przychodów z rent i emerytur zagranicznych oraz z działalności nierejestrowej oraz przychodów z działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowanych na zasadach ogólnych.
Podatnik, który miał zarejestrowaną działalność gospodarczą lub działy specjalne produkcji rolnej powinien w udostępnionym zeznaniu samodzielnie uzupełnić dane dotyczące:
- przychodów,
- kosztów uzyskania przychodów (w PIT-36 i PIT-36L),
- kwoty należnych zaliczek na podatek (w PIT-36 lub PIT-36L) lub kwoty należnego ryczałtu (w PIT-28),
- składek na ubezpieczenia społeczne, a w przypadku działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem lub podatkiem liniowym również składek na ubezpieczenie zdrowotne oraz
- ulg i odliczeń, o ile przysługuje mu uprawnienie do skorzystania.
Należy pamiętać, że usługa Twój e-PIT umożliwia przedsiębiorcom rozliczenie podatku jedynie za 2023 rok, zatem osoby prowadzące działalność gospodarczą lub działy specjalne produkcji rolnej nie mogą za pomocą tej usługi rozliczyć PIT za lata poprzednie i złożyć korekty za ubiegłe lata.
Reklama: ebooki dostępne w Sklepie PlanetaPrawo.pl
Dochody z działalności nierejestrowej są opodatkowane na zasadach ogólnych według skali podatkowej i rozliczane w rocznym zeznaniu PIT-36. Uzyskane przychody i poniesione koszty z działalności nierejestrowanej wpisuje się w części E "Działalność nierejestrowana, określona w art. 20 ust. 1ba ustawy”.
Źródło:
Komunikat MF, https://www.gov.pl/web/finanse/twoj-e-pit-dla-przedsiebiorcow
__________________________________________________
Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione.
PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy
Odwiedź nasz Sklep, polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze
Dozwolona samopomoc przy naruszeniu posiadania
2023-07-21 11:10Uprawnienia właściciela pojazdu skradzionego
2022-11-06 14:18Dodatek węglowy tylko dla wybranych
2022-07-29 16:05