Źródło grafiki: https://pixabay.com
Rząd chce zmienić przepisy dotyczące funkcjonowania usług pocztowych w Polsce, tak aby stanowiły one pełnowartościowy element działalności e-commerce.
Przepisy Prawa pocztowego mają być dostosowane do zmieniającego się rynku usług pocztowych. Przede wszystkim upowszechnione zostaną nowoczesne rozwiązania technologiczne, w tym usługi i komunikacja cyfrowa. Chodzi m.in. o:
- zmianę definicji przesyłki kurierskiej – uwzględniającą jej obsługę za pomocą paczkomatów,
- nadanie mocy dokumentu urzędowego wydrukowi potwierdzenia nadania pobranego samodzielnie z systemu teleinformatycznego Poczty Polskiej (operatora wyznaczonego).
- wprowadzenie elektronicznej formy udzielania pełnomocnictwa pocztowego i składania reklamacji z wykorzystaniem usługi elektronicznej, udostępnionej przez operatora pocztowego.
Zgodnie z proponowanymi zmianami, zwiększą się prawa odbiorców, jeśli chodzi o doręczenia. Chodzi m.in. o usankcjonowanie praktyki uzgodnienia miejsca doręczenia z odbiorcą – np. w ramach przekierowania przesyłki.
Kolejne zmiany dotyczyć mają mechanizmu finansowania tzw. kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych.Dotychczasowe przepisy przewidują możliwość udzielenia operatorowi wyznaczonemu (Poczcie Polskiej) rekompensaty, w przypadku, gdy świadczenie usług powszechnych w danym roku obrotowym przyniosło stratę. Obecne obowiązuje mieszany mechanizm finasowania, w ramach którego rekompensata powinna być finansowana przede wszystkim z udziałów operatorów pocztowych objętych obowiązkiem udziału w dopłacie, a z budżetu państwa dopiero – gdy kwota pochodząca od operatorów nie wystarczy na pełne sfinansowanie rekompensaty.Po zmianie, podstawową formą dofinansowania tzw. kosztu netto będzie dopłata z budżetu państwa.
Źródło:
informacja dot. projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo pocztowe,https://www.gov.pl/web/premier
Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło.
Kto otrzyma dodatek węglowy?
2022-08-06 14:47Nowelizacja KPA wzbudza wątpliwości prawne
2022-11-08 12:30Turysta mądry po szkodzie. Webinar UOKiK już dziś
2022-09-15 08:50Dodatkowe wynagrodzenie dla rodzin zastępczych
2024-06-20 14:13SN: Odmowa udziału w referendum podlega odnotowaniu
2023-10-10 13:47Od 1 listopada więcej płatnych dróg w Polsce
2024-10-24 12:30Koronacja Karola III - jaki jest harmonogram uroczystości?
2023-05-05 21:00