Ustawa o franczyzie-wiceminister sprawiedliwości przedstawił główne założenia

artykul

Ustawa o franczyzie już niebawem ma się stać elementem polskiego porządku prawnego. W resorcie sprawiedliwości trwają prace, a wiceminister przedstawia główne założenia.

Czym jest franczyza?

Franczyza w ogólnym rozumieniu to system sprzedaży towarów, usług lub technologii, który jest oparty na ścisłej i ciągłej współpracy pomiędzy prawnie i finansowo odrębnymi i niezależnymi przedsiębiorstwami: franczyzodawcą i jego indywidualnymi franczyzobiorcami. Franczyza zakłada też przepływ know-how od franczyzodawcy do franczyzobiorcy przez cały czas obowiązywania umowy franczyzowej. Istotą jest udzielenie praw (i przyjęcie obowiązków) poprzez zawarcie umowy franczyzy.

Ustawa o franczyzie określi jej definicję legalną

Jak wskazał na konferencji prasowej wiceminister sprawiedliwości, ustawa o franczyzie wprowadzi jasną definicję franczyzy, której dotąd nie było w polskim porządku prawnym. Pozwoli to – w razie sporu – uniknąć dowolnych interpretacji przed sądem.

Regulacje dotyczące treści umowy franczyzy

W ustawie ma znaleźć się szereg regulacji pranwnych odnoszących się do kwestii treści umowy franczyzy. Po pierwsze, nowe przepisy zobowiązują franczyzodawcę do udostępniania franczyzobiorcy na 14 dni przed podpisaniem umowy dokumentu informacyjnego zawierającego najistotniejsze jej warunki.To - zdaniem projektodawcy - zapewni większą ochronę prawną franczyzobiorcy. Po drugie, w ustawie mają znaleźć się przepisy normujące kary umowne oraz rozwiązania dotyczące weksli in blanco - powszechnego zabezpieczenia roszczeń franczyzodawcy. Ustawa o franczyzie ma również regulować sprawę terminów wypowiedzenia. Co istotne, w świetle nowych przepisów nikt nie będzie jednak związany umową, gdy pojawią się szczególne okoliczności, które sprawiają, że prowadzenie dalszej działalności franczyzowej stałoby się bezcelowe.

Sąd arbitrażowy

Ministerstwo Sprawiedliwości chce, by powstał sąd arbitrażowy, który rozpoznawałby sprawy dotyczące umowy franczyzy. W projekcie określono m.in. zasady postępowania przed tym sądem i skuteczności jego wyroków. Sąd arbitrażowy przyspieszyłby postępowania w takich sprawach i ułatwił dalszą współpracę stron.

Umowa franczyzy w spectrum legal tech

Kolejnym zaprezentowanym podczas konferencji pomysłem jest aplikacja dla umów franczyzy, która pozwalałby na sprawdzenie, czy dana umowa nie wykracza poza dobre praktyki. Rozwiązanie oparte byłoby na specjalnym algorytmie. Dzięki temu można by zweryfikować, czy umowa spełnia odpowiednie standardy rynkowe.

Znak dobrej marki

Innym pomysłem Ministerstwa Sprawiedliwości jest wprowadzenie znaku dobrej marki lub dobrych praktyk, którym posługiwałby się franczyzodawca spełniający wypracowane standardy rynkowe. Dzięki takiemu logo potencjalny franczyzobiorca dostawałby informację, że franczyzodawca spełnia najwyższe standardy, a franczyzodawca wzmocniłby swą renomę.

 

Źródło:

- definicja franczyzy, https://pl.wikipedia.org/wiki/Franczyza

- informacja dotycząca ustawy o franczyzie, https://www.gov.pl/web/sprawiedliwosc/ustawa-o-franczyzie--projekt-w-interesie-przedsiebiorcow

 

 

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło.

 

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej