Wakacje kredytowe ? To już pewne. 28 lipca w życie wejdą przepisy, które pozwolą na przesunięcie spłaty rat kredytu. Dzięki nowym przepisom kredytobiorcy będą mogli zapomnieć o płatnościach, nawet do końca tego roku.
Prezydent RP podpisał ustawę, na którą czekali kredytobiorcy, borykający się z rosnącymi od kilku miesięcy ratami kredytu. Ustawa o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom wprowadza określone mechanizmy pomocy kredytobiorcom kredytów hipotecznych zaciągniętych na cele mieszkaniowe. Ustawa zakłada w tym zakresie wprowadzenie możliwości czasowego zawieszenia wykonywania umowy o kredyt hipoteczny, co dotyczyć będzie wyłacznie kredytów w walucie polskiej i nie będzie obejmować kredytów indeksowanych lub denominowanych do waluty innej niż waluta polska.
Wakacje kredytowe pozwolą na zawieszenie spłaty cześci rat kredytu hipotecznego. Zawieszenie to będzie przysługiwało w wymiarze dwóch miesięcy w okresie od dnia 1 sierpnia 2022 r. do dnia 30 września 2022 r., w wymiarze dwóch miesięcy w okresie od dnia 1 października 2022 r. do dnia 31 grudnia 2022 r. oraz w wymiarze miesiąca w każdym kwartale przypadającym w okresie od dnia 1 stycznia 2023 r. do dnia 31 grudnia 2023 r. Konsument nie będzie wówczas zobowiązany do dokonywania płatności wynikających z umowy kredytu, z wyjątkiem opłat z tytułu ubezpieczeń powiązanych z tą umową.
Jak wyżej wskazano, wakacje kredytowe będa dotyczyć wyłącznie kredytów w walucie polskiej. Prawo do zawieszenia wykonywania umowy przysługiwać będzie w stosunku do jednej umowy zawartej na nabycie nieruchomości przeznaczonej na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych konsumenta.
Wakacje kredytowe nie sprawią, że kredyt zniknie, lecz umożliwiają one zawieszenie spłaty określonych rat. Okres takiego zawieszenia nie będzie uznawany za okres kredytowania, w okresie tym nie będą także naliczane odsetki. W przypadku, gdyby kredytodawca na wniosek konsumenta zawiesił w całości lub w części spłatę zobowiązań z tytułu umowy na warunkach innych niż wprowadzane ustawą, termin tego zawieszenia ulegał będzie skróceniu z mocy prawa z dniem doręczenia kredytodawcy wniosku o zawieszenie wykonania umowy, złożonego na podstawie ustawy, a konsekwencją tego będzie automatyczne przejście na ustawowe zawieszenie wykonania umowy.
Ustawa umożliwia także wprowadzenie nowego wskaźnika oprocentowania kredytu w miejsce WIBOR-u (ustawa wskazuje w tym zakresie wprost stawkę referencyjną POLONIA obliczaną przez NBP). Wskaźnik taki będzie mógł być wprowadzany w drodze rozporządzenia ministra właściwego do spraw instytucji finansowych, wydanego na podstawie fakultatywnej delegacji ustawowej – co będzie mogło mieć miejsce w przypadku, gdyby nie doszło do jego wprowadzenia w trybie procedury określonej w ustawie z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nadzorze makroostrożnościowym nad systemem finansowym i zarządzaniu kryzysowym w systemie finansowym (która uzależniać będzie wprowadzenie „nowego” wskaźnika od pozytywnej rekomendacji Komitetu Stabilności Finansowej).
Źródło:
- ustawa z dnia 7 lipca 2022 r. o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom;
- informacja w sprawie ustawy z dnia 7 lipca 2022 r. o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom, https://www.prezydent.pl/aktualnosci
Treści publikowane w Serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło.
Trzy banki z zarzutami. Chodzi o wakacje kredytowe
2022-09-06 08:001 czerwca - Międzynarodowy Dzień Dziecka
2022-06-01 11:55Nowelizacja KPA wzbudza wątpliwości prawne
2022-11-08 12:30