Uznanie ojcostwa może nastąpić w razie niebezpieczeństwa grożącego bezpośrednio życiu matki dziecka lub mężczyzny, od którego dziecko pochodzi. Podpowiadamy na czym polega złożenie oświadczenia niezbędnego do uznania ojcostwa in articulo mortis.
Jak wynika z art. 73 k.r.o., uznanie ojcostwa następuje, gdy mężczyzna, od którego dziecko pochodzi, oświadczy przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego, że jest ojcem dziecka, a matka dziecka potwierdzi jednocześnie albo w ciągu trzech miesięcy od dnia oświadczenia mężczyzny, że ojcem dziecka jest ten mężczyzna.
Kierownik urzędu stanu cywilnego wyjaśnia osobom zamierzającym złożyć oświadczenia konieczne do uznania ojcostwa przepisy regulujące obowiązki i prawa wynikające z uznania, przepisy o nazwisku dziecka oraz różnicę pomiędzy uznaniem ojcostwa a przysposobieniem dziecka. Kierownik urzędu stanu cywilnego odmawia przyjęcia oświadczeń koniecznych do uznania ojcostwa, jeżeli uznanie jest niedopuszczalne albo gdy powziął wątpliwość co do pochodzenia dziecka.
Stosownie do art. 74 k.r.o., w razie niebezpieczeństwa grożącego bezpośrednio życiu matki dziecka lub mężczyzny, od którego dziecko pochodzi, oświadczenie konieczne do uznania ojcostwa może zostać zaprotokołowane przez notariusza albo złożone do protokołu wobec wójta (burmistrza, prezydenta miasta), starosty, marszałka województwa, sekretarza powiatu albo gminy.
Niebezpieczeństwo zagrażające życiu dziecka
Należy zwrócić uwagę na to, że art. 74 § 1 k.r.o. umożliwia uznanie ojcostwa w ten szczególny sposób w razie niebezpieczeństwa grożącego bezpośrednio życiu matki dziecka lub mężczyzny, od którego dziecko pochodzi. Nie ma tu mowy o zagrożeniu życia dziecka. Nie oznacza to, że uznanie ojcostwa dziecka zmarłego jest niedopuszczalne. Jest to możliwe na mocy art. 76 § 2 k.r.o.
Przepis zawiera zwrot niedookreślony „bezpośrednie niebezpieczeństwo”. Przykładem niebezpieczeństwa zagrażającego bezpośrednio życiu są choćby działania wojenne lub klęski żywiołowe.
Protokół zawierający oświadczenie konieczne do uznania ojcostwa podpisuje osoba, która przyjęła oświadczenie, oraz osoba, która je złożyła, chyba że nie może ona go podpisać. Przyczynę braku podpisu należy podać w protokole. Protokół powinien być niezwłocznie przekazany do urzędu stanu cywilnego właściwego do sporządzenia aktu urodzenia dziecka.
Jeżeli oświadczenie konieczne do uznania ojcostwa zostało złożone przed urodzeniem dziecka poczętego, lecz nieurodzonego, protokół zawierający to oświadczenie jest przekazywany do urzędu stanu cywilnego właściwego ze względu na miejsce sporządzenia aktu urodzenia matki dziecka lub do urzędu stanu cywilnego właściwego dla miasta stołecznego Warszawy - gdy rejestracja urodzenia matki nie nastąpiła na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
__________________________________________________
Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione.
PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy
Odwiedź nasz Sklep, polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze
Trwają prace nad powołaniem instytucji koronera
2024-10-30 14:00Podwójny podatek od spadku z zagranicy jednak zostaje
2023-04-21 11:30Kto i kiedy otrzyma świadczenie wspierające?
2023-04-06 08:00Wina rozkładu pożycia małżeńskiego
2022-03-12 12:23Redefinicja przestępstwa zgwałcenia
2024-03-05 00:01Resort rodziny chce promować rodzicielstwo zastępcze
2023-04-14 09:00Przepisy o przemocy w rodzinie w nowelizacji
2023-01-05 22:41Nowelizacja prawa rodzinnego: Wysłuchanie małoletniego
2023-07-29 16:37