Źródło grafiki: https://pixabay.com/photos/online-banking-banking-operations-4287684/
Jest decyzja UOKiK ws PayPal. Użytkownicy otrzymają zwrot opłat i rekompensatę.
PayPal to serwis, który umożliwia dokonywanie internetowych płatności. Jak poinforowano w oficjalnym komunikacie, w toku prowadzonych postępowań ustalono, że spółka PayPal Europe w umowach z polskimi użytkownikami serwisu stosowała klauzulę modyfikacyjną, na podstawie której wprowadziła jednostronnie nowe opłaty i podwyżki dotychczasowych. Klienci skarżyli się m.in. na wprowadzoną w 2020 r. opłatę za brak aktywności. W konsekwencji Prezes UOKiK wydał dwie decyzje dotyczące umów z polskimi użytkownikami usług PayPal. Za abuzywne uznał, znajdujące się we wzorcu umowy stosowanej przez PayPal Europe od 11 grudnia 2019 r., postanowienie mówiące o tym, że spółka „...może od czasu do czasu wprowadzać zmiany w niniejszej Umowie z Użytkownikiem oraz w innych dokumentach”. Uznał ponadto, że sposób informowania o zmianach mógł naruszać interesy posiadaczy konta PayPal, w tym obowiązek przekazywania takich informacji na trwałym nośniku.
Jak wyjaśnia UOKiK, za trwały nośnik można uznać m.in. dokument papierowy, kartę pamięci, pendrive, wiadomość mailową lub załączony do niej plik, np. w formacie pdf. Samo hiperłącze przekierowujące na stronę internetową nie spełnia wymogów trwałego nośnika.Jak wyjaśniono, możliwość pobrania dokumentu ze strony internetowej lub aplikacji – które nie spełniają cech trwałego nośnika - nie daje pewności, że jest to ta sama wersja pliku, która została tam pierwotnie umieszczona. Ponadto Prezes UOKiK trafnie zauważył, że przedsiębiorca ma wówczas techniczną możliwość dowolnej modyfikacji treści i zawartości swojej strony. Między wysłaniem wiadomości mailowej z linkiem a pobraniem dokumentu, plik może więc zostać zmieniony lub usunięty.
Prezes UOKiK zakwestionował także praktyki, któe dotyczyły dokonywania zmian w umowie na podstawie nieuczciwej klauzuli modyfikacyjnej. Jak wskazano, postanowienia pozwalające na zmianę parametrów umowy są dozwolone, ale powinny być precyzyjne i muszą umożliwiać konsumentowi przewidzenie zmian kosztów czy zakresu usług już na etapie podpisywania kontraktu. Zatem aby przedsiębiorca mógł wprowadzić zmiany w umowie na czas nieokreślony, niezbędna jest również odpowiednia klauzula modyfikacyjna, która zgodnie z przepisami precyzyjnie i jednoznacznie wskaże konkretne okoliczności warunkujące taką zmianę. Słusznie przy tym zauważono, że klauzula mówiąca o tym, że spółka „...może od czasu do czasu wprowadzać zmiany w (…) umowie” nie spełnia powyższgo wymogu.
Jak podano w komunikacie, zgodnie z wydaną decyzją zobowiązującą PayPal nie będzie już stosować wobec konsumentów klauzuli modyfikacyjnej oraz zmian wprowadzonych od 1 stycznia 2019 r., wraz z którymi weszły nowe opłaty za brak aktywności i za wypłatę na rachunek w banku amerykańskim. To samo dotyczy wprowadzonych w tym samym czasie zmian zwiększających opłaty związane z przewalutowaniem.W ramach uzgodnionej rekompensaty polscy użytkownicy PayPal otrzymają zwrot w wysokości 150 proc. opłat pobranych w czasie, w którym obowiązywały postanowienia umowne zakwestionowane przez Prezesa UOKiK. Aktualni posiadacze kont w PayPal otrzymają zwrot i rekompensatę na swoje rachunki w ciągu 10 miesięcy od uprawomocnienia się decyzji Prezesa UOKiK - bez konieczności podejmowania jakichkolwiek działań. Zwrot i rekompensatę otrzymają też konsumenci, którzy nie mają już konta w systemie PayPal. Spółka skontaktuje się z nimi w tej sprawie - także w ciągu 10 miesięcy od uprawomocnienia decyzji. Konsumenci dodatkowo uzyskają okresową obniżkę kursu wymiany walut.
Decyzje nie są prawomocne. Przysługuje od nich odwołanie do sądu.
Źródło:
Komunikat, https://uokik.gov.pl/niedozwolone-zmiany-w-umowie-zwroty-i-rekompensaty-od-paypal
_________________________________________________
Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione.
PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy
Polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze oraz Instagramie
Upadłość konsumencka
2025-03-01 15:50RPO pyta o kontrole rachunków bankowych obywateli
2022-10-07 19:55Rada Fiskalna zaopiniuje budżet
2024-06-03 07:07Będą dopłaty do używanych elektryków
2024-05-07 16:37