W jakim wieku można zawrzeć związek małżeński?

artykul

Prawo ustanawia minimalny wiek małżonków. Jednak brak przepisanego wieku kobiety chcącej zawrzeć związek małżeński stanowi usuwalną przeszkodę zawarcia małżeństwa. Sąd może zezwolić małoletniej kobiecie na wstąpienie w związek małżeński, o ile spełnia ona ustawowe przesłanki.

Minimalny wiek małżonków

Nie każdy wie, że lata temu w polskim prawie rodzinnym wiek osób mogących zawrzeć związek małżeński był zróżnicowany ze względu na płeć nupturienta. Dla mężczyzn prawodawca zastrzegał 21 lat, dla kobiet zaś 18. Dopiero z ważnych powodów sąd opiekuńczy mógł zezwolić na zawarcie małżeństwa mężczyźnie, który ukończył 18 lat, albo kobiecie, która ukończyła 16 lat.

Od listopada 1998 r. minimalny wiek uprawniający do zawarcia małżeństwa jest zrównany dla kobiet i mężczyzn i wynosi 18 lat. Nadal jednak istnieje odstępstwo od tej reguły dotyczące kobiet. Mianowicie, z ważnych powodów sąd opiekuńczy może zezwolić na zawarcie małżeństwa kobiecie, która ukończyła 16 lat, a z okoliczności wynika, że zawarcie małżeństwa będzie zgodne z dobrem założonej rodziny. Podaną kwestię normuje art. 10 § 1 k.r.o. W dalszej części artykułu postaramy się nieco przybliżyć znaczenie tego przepisu prawnego.

Na marginesie dodać wypada, że polskie prawo rodzinne ustanawia jedynie minimalny wiek małżonków. Nie zastrzega natomiast górnej granicy wiekowej wstąpienia w związek małżeński. Małżonkiem można zostać nawet w podeszłym wieku i w świetle prawa jest to sytuacja zupełnie normalna.

Zezwolenie na zawarcie małżeństwa

Jak już wspomniano, o udzielenie zezwolenia na zawarcie małżeństwa może wnioskować kobieta, która ukończyła 16 lat. Zezwolenie takie może zostać wydane, gdy istnieją ważne powody ku temu przemawiające, a z okoliczności wynika, że zawarcie małżeństwa będzie zgodne z dobrem założonej rodziny. Przykładem ważnego powodu, o którym tu mowa, jest urodzenie dziecka przez małoletnią. Trzeba jednak podkreślić, że samo wystąpienie ważnego powodu nie jest wystarczające do udzielenia zezwolenia na zawarcie związku małżeńskiego. Sąd powinien ocenić, czy małżeństwo ma szanse na to, by przetrwać. Niezbędne w tym zakresie jest ustalenie stopnia dojrzałości kandydatów na małżonków, co ma znaczenie na gruncie obowiązków wynikających z zawarcia związku małżeńskiego.

Procedurę udzielenia zgody na zawarcie małżeństwa przez kobietę niemającą ukończonych 18 lat normuje ustawa procesowa – Kodeks postępowania cywilnego. W art. 561 tego aktu normatywnego czytamy, że zezwolenia udziela sąd opiekuńczy na wniosek kobiety (a więc nie na wniosek innych osób, np. jej rodziców). Postanowienie o udzieleniu zezwolenia staje się skuteczne z chwilą uprawomocnienia się i nie może być zmienione ani uchylone.

W postanowieniu o udzieleniu zezwolenia wymienia się osobę, z którą małżeństwo ma być zawarte, a więc sąd udziela zgodę na zawarcie małżeństwa z indywidualnie oznaczonym mężczyzną. Przed wydaniem postanowienia rozstrzygającego wniosek sąd wysłucha wnioskodawczynię, osobę, z którą małżeństwo ma być zawarte, oraz w razie potrzeby osoby bliskie przyszłych małżonków.

Kobieta pełnoletnia, choć nie ukończyła 18 lat

Przy okazji warto dostrzec, że poprzez zawarcie związku małżeńskiego kobieta niemającą ukończonych 18 lat staje się pełnoletnia. Gdy mówimy o zawarciu związku małżeńskiego, mamy na myśli małżeństwo zawierane przed kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego lub przed polskim konsulem, ewentualnie wywołujące skutki cywilne małżeństwo zawierane przed duchownym.

Osoba pełnoletnia w świetle polskiego prawa legitymuje się pełną zdolnością do czynności prawnych. Może więc we własnym imieniu i na własny rachunek dokonywać czynności prawnych bez udziału osób trzecich. Raz uzyskana pełnoletność utrzymuje się nawet w razie unieważnienia małżeństwa.

 

_____________________________________

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione. 

PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy

Odwiedź nasz Sklep, polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze

 

>>Powrót do artykułów w: Rodzina

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej