W Sopocie jak w Paryżu? Rząd bierze się za najem turystyczny

W Sopocie jak w Paryżu? Rząd bierze się za najem turystyczny

Źródło grafiki: https://pixabay.com

Najem turystyczny to zmora mieszkańców budynków wspólnot mieszkaniowych. Obecnie obowiązujące przepisy prawne okazały się niewystarczające, a problem wymaga rozwiązań systemowych w zakresie regulacji rynku i samej instytucji najmu krótkoterminowego, w szczególności w oparciu o przepisy ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach hotelarskich oraz usługach pilotów wycieczek i przewodników turystycznych

Problem (nie)tylko mieszkańców

Najem krótkoterminowy jest częstą praktyką, stosowaną zwłaszcza w miejscowościach atrakcyjnych turystycznie. Niestety niesie to za sobą liczne niedogodności mieszkańców sąsiadujących lokali, gdyż jak się okazuje, naruszanie porządku domowego to rytuał "patoturystów". Walka z niefrasobliwymi najemcami nie jest łatwa. Uprawnienia wspólnoty mieszkaniowej sprowadzają się bowiem jedynie do zarządzania nieruchomością wspólną i tylko w tych granicach może ona podejmować decyzje dotyczące praw i obowiązków właścicieli lokali. Wspólnota nie może więc podejmować uchwał, które wykraczają poza zakres zarządu nieruchomością wspólną i ingerują w prawo odrębnej własności lokalu przez ustanowienie zakazu prowadzenia w lokalach działalności gospodarczej czy wyrażających sprzeciw wobec zmiany przeznaczenia lokalu. Nie ma ona zatem możliwości, by np. w drodze uchwały, ograniczyć czy zakazać udostępniania przez właścicieli swych lokali w drodze najmu, zarówno długo- jak i krótkoterminowego. Jak uznał Sąd Najwyższy, niedopuszczalne jest wyłączenie możliwości wykorzystywania lokali znajdujących się w budynku wspólnoty na cele pensjonatowe, jak również najmu krótkoterminowego. Tego rodzaju uchwała wykraczająca poza cele i zadania wspólnoty mieszkaniowej i ingerująca - z naruszeniem kompetencji wspólnoty - w sferę indywidualnej własności członka wspólnoty, jest nieważna.

Najem turystyczny pod lupą Ministerstwa Rozwoju

Jak wynika z oficjlanego stanowiska przeslanego do Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, Resort rozwoju dostrzega problem. Zagadnienie wykorzystywania lokali mieszkalnych na cele najmu krótkoterminowego nie może być skutecznie rozstrzygnięty przez czynność prawną wspólnoty. Nie ma także możliwości rozwiązania tego problemu na gruncie ustawy o własności lokali, bowiem art 16, ustanawiający sankcję w postaci sprzedaży w drodze licytacji lokalu mieszkalnego także w praktyce nie znajduje zastosowania. Dlatego problem wymaga rozwiązań systemowych w zakresie regulacji rynku i samej instytucji najmu krótkoterminowego, w szczególności w oparciu o przepisy ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach hotelarskich oraz usługach pilotów wycieczek i przewodników turystycznych (Dz.U. z 2020 r., poz. 2211). Jak przekonuje Autor pisma, rozwiązania w tej mierze winny równoważyć potrzeby stałych mieszkańców z prawem właścicieli do wykorzystywania, w tym komercyjnego, swoich lokali, a także interesem społecznym wyrażającym się w uzyskiwaniu dochodów przez jednostki samorządu terytorialnego oraz wpływu turystyki na rozwój miejscowości.

 

Źródło:

- odpowiedź MRiT, https://bip.brpo.gov.pl/sites/default/files/2022-07/Odpowiedz_MRiT_patorturysci_5.07.2022.pdf

 

Treści publikowane w Serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło.

 

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej