Wakacje od ZUS już obowiązują

Wakacje od ZUS już obowiązują

Źródło grafiki: https://pixabay.com

Od 1 listopada przedsiębiorcy mogą składać wnioski o zwolnienie z opłacania składek ZUS w wybranym miesiącu. Kogo obejmują nowe przepisy?

Czym są wakacje od ZUS?

Wakacje od ZUS to zwolnienie przedsiębiorcy  z opłacenia składek na ubezpieczenia społeczne. Zwolnienie to jest dobrowolne i obejmuje jeden, dowolnie wybrany przez przedsiębiorcę, miesiąc w roku kalendarzowym. Należy podkreślić, że wakacje składkowe dotyczą wyłącznie składek na własne ubezpieczenie przedsiębiorcy, zatem przedsiębiorca jest dalej zobligowany do opłacania składek ubezpieczenia za osoby, które zatrudnia (na podstawie umowy o pracę czy zlecenia).   

Jakich składek nie zapłaci przedsiębiorca?

W miesiącu objętym wakacjami składkowymi przedsiębiorca podlega zwolnieniu z opłacania składek na:

-  obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe
-  Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy
- dobrowolne ubezpieczenie chorobowe – jeśli podlegał ubezpieczeniu chorobowemu w miesiącu złożenia wniosku o zwolnienie oraz w miesiącu, który go poprzedzał.

Wakacje od ZUS nie obejmują jednak składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Kiedy złożyć wniosek o wakacje od ZUS?

Wniosek należy złożyć w miesiącu poprzedzającym miesiąc kalendarzowy, który ma być objęty zwolnieniem. Złożenia wniosku w innym terminie niż wskazany w przepisach oznacza, że nie zostanie on rozpatrzony. Zatem przedsiębiorcy chcący uzyskać zwolnienie od składek w grudniu, powinni złożyć wniosek w listopadzie.

Wniosek można złożyć wyłącznie elektronicznie przez Internet, na profilu płatnika w e-ZUS/ PUE ZUS.

Kto może skorzystać ze zwolnienia?

Z wakacji składkowych może skorzystać przedsiębiorca, który:

1) w miesiącu kalendarzowym poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku o zwolnienie:
     -   podlegał dobrowolnie lub obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej
     -   ubezpieczał (w ubezpieczeniu emerytalnym, rentowych i wypadkowym lub zdrowotnym) nie więcej niż dziesięciu ubezpieczonych (w tym siebie)
 2) w co najmniej jednym roku z 2 ostatnich lat kalendarzowych poprzedzających rok złożenia wniosku o zwolnienie osiągnął roczny przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro lub nie osiągnął żadnego przychodu z działalności gospodarczej w ostatnich 2 latach kalendarzowych
 3) w okresie od początku roku kalendarzowego do dnia złożenia wniosku i w poprzednim roku kalendarzowym nie wykonywał pozarolniczej działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy.

Należy również podkreślić, że zwolnienie w ramach wakacji składkowych stanowi tak zwaną pomoc de minimis. Powyższe oznacza, że zwolnienie nie przysługuje przedsiębiorcom, jeśli wyczerpali oni limit otrzymanej pomocy 300 tysięcy euro w okresie trzech lat.

Obowiązek złożenia deklaracji

Przedsiębiorcy, którzy korzystają z wakacji składkowych muszą nadal składać deklarację rozliczeniową oraz imienny raport miesięczny za miesiąc korzystania ze zwolnienia. Dokumenty należy złożyć do  20. dnia następnego miesiąca:

 1) ZUS RCA z kodem wakacyjnym z rozliczonymi składkami na ubezpieczenia społeczne finansowane z budżetu państwa:
     -   05 14 – dla osób prowadzących działalność gospodarczą, zwolnionych z opłacania składek, dla których podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne stanowi 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego
     -   05 74 – dla osób prowadzących działalność gospodarczą, zwolnionych z opłacania składek, dla których podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne stanowi 30% minimalnego wynagrodzenia (korzystający z preferencyjnego ZUS),
     -   05 94 – dla osób prowadzących działalność gospodarczą, zwolnionych z opłacania składek, dla których podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne uzależniona jest od dochodu (dotyczy przedsiębiorców korzystających z ulgi mały ZUS plus).
 2)   ZUS RCA z aktualnym obowiązującym przedsiębiorcę kodem prowadzenia działalności i składkami na ubezpieczenie zdrowotne ewentualnie na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe, jeśli nie uzyskał zwolnienia z tej składki
 3)   ZUS RCA za pozostałych ubezpieczonych, jeśli zatrudnia pracowników lub zleceniobiorców
 4)   ZUS DRA, uwzględniające składki z utworzonych raportów RCA.

 

>> Czytam też: Zmiany w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców

 

Źródło:

Ustawa z dnia 9 maja 2024 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw.

_____________________________________

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione. 

PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy

Polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze oraz Instagramie

 

>>Powrót do artykułów w: Biznes

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej