Wniosek o rejestrację pojazdu - zmiany od nowego roku

artykul

Zmiany polegają m.in. na zastąpieniu dotychczasowego obowiązku zawiadomienia starosty o nabyciu pojazdu obowiązkiem złożenia wniosku o rejestrację pojazdu.

Zmiany w ustawie - Prawo o ruchu drogowym

Ustawą z dnia 7 lipca 2023 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczania niektórych skutków kradzieży tożsamości (Dz.U. z 2023 r. poz. 1394) znowelizowano szereg aktów normatywnych, w tym ustawę z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1047, ze zm.). W Prawie o ruchu drogowym dodany zostanie m.in. art. 73aa (wejście w życie w dniu 1 stycznia 2024 r.), stosownie do którego właściciel pojazdu będzie obowiązany złożyć wniosek o rejestrację pojazdu w terminie 30 dni od dnia:
1) nabycia pojazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
2) dopuszczenia do obrotu przez organ Krajowej Administracji Skarbowej pojazdu sprowadzonego z terytorium państwa niebędącego państwem członkowskim Unii Europejskiej;
3) sprowadzenia pojazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej.

W przypadku nabycia pojazdu w drodze spadku, termin będzie biegł od dnia prawomocnego orzeczenia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku albo sporządzenia aktu poświadczenia dziedziczenia. Natomiast w przypadku, gdy właścicielem pojazdu będzie przedsiębiorca prowadzący na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej działalność gospodarczą w zakresie obrotu pojazdami, termin złożenia wniosku o rejestrację pojazdu wynosił będzie 90 dni.

Z dniem wejścia w życie nowych regulacji prawnych nabywca pojazdu będzie miał obowiązek złożenia wniosku o rejestrację pojazdu, natomiast nie będzie musiał zawiadamiać starosty o jego nabyciu, co reguluje art. 78 ust. 2 Prawa o ruchu drogowym w obecnym brzmieniu.

Obowiązek spoczywający na zbywcy pozostaje

Nowela nie wyłącza obowiązku poinformowania starosty spoczywającego na zbywcy pojazdu. Stosownie do zmienionego art. 78 ust. 2 Prawa o ruchu drogowym, właściciel pojazdu zarejestrowanego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest obowiązany zawiadomić w terminie nieprzekraczającym 30 dni starostę o:
1) zbyciu pojazdu;
2) zmianie stanu faktycznego wymagającej zmiany danych zamieszczonych w dowodzie rejestracyjnym.

Zawiadomienia, o którym mowa, właściciel pojazdu dokonuje u starosty właściwego ze względu na miejsce zamieszkania (siedzibę) lub czasowego zamieszkania, a jeżeli właścicielem jest przedsiębiorstwo wielozakładowe lub inny podmiot, w skład którego wchodzą wydzielone jednostki organizacyjne – u starosty właściwego ze względu na miejsce rejestracji pojazdu. W przypadku współwłasności pojazdu dla skuteczności zawiadomienia o zbyciu pojazdu wystarczającym jest zawiadomienie przez jednego ze współwłaścicieli pojazdu.

Zgodnie z nową regulacją (art. 140mb ust. 6 Prawa o ruchu drogowym) właściciel pojazdu zarejestrowanego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, który wbrew przepisowi art. 78 ust. 2 pkt 1 Prawa o ruchu drogowym nie zawiadamia starosty o zbyciu pojazdu w terminie, podlega karze pieniężnej w wysokości 250 zł.

Niedopełnienie obowiązku złożenia wniosku o rejestrację pojazdu

W świetle znowelizowanych przepisów niedopełnienie obowiązku złożenia wniosku o rejestrację pojazdu w przepisanym terminie skutkować będzie sankcją w postaci nałożenia kary pieniężnej (500 zł albo 1000 zł). Wysokość kary uzależniona jest od tego, który z terminów został naruszony. Ponadto wyższe kary przewidziano w przypadku niezłożenia wniosku w terminie 180 dni (nawet 2000 zł). 

 

__________________________________________________

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione. 

PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy

Odwiedź nasz Sklep, polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze

 
>>Powrót do artykułów w: Aktualności

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej