Wniosek o uchylenie mandatu karnego

artykul

Mandat karny może zostać uchylony z powodów, o których mowa w art. 101 Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia. Przepis ten normuje procedurę uchylenia mandatu, w tym przesłanki złożenia wniosku oraz sąd właściwy do jego rozpoznania.  

Uchylenie mandatu nie tylko na wniosek ukaranego

Uchylenie prawomocnego mandatu karnego następuje na wniosek ukaranego, jego przedstawiciela ustawowego lub opiekuna prawnego złożony nie później niż w terminie 7 dni od uprawomocnienia się mandatu lub na wniosek organu, którego funkcjonariusz nałożył grzywnę, albo z urzędu.

Ważne: wniosek złożony po terminie jest bezskuteczny, ale można starać się o jego przywrócenie (zob. art. 126 § 1 k.p.k. w zw. z art 38 § 1 k.p.w.). 

Procedurę uchylenia mandatu normuje art. 101 k.p.w. 

Poniżej znajduje się fragment projektu wniosku o uchylenie mandatu karnego za prowadzenie pojazdu mechanicznego bez uprawnienia.

(…)

WNIOSEK
o uchylenie mandatu karnego

Działając w imieniu własnym wnoszę o uchylenie mandatu karnego z dnia …, seria …, nr … .

UZASADNIENIE

W dniu …, o godzinie …, podczas kontroli drogowej w …, zostałem ukarany mandatem karnym w wysokości … zł za wykroczenie, o którym mowa w art. 94 § 1 k.w. (prowadzenie pojazdu mechanicznego bez uprawnienia). Mandat nie powinien być nałożony, albowiem w sprawie znajduje zastosowanie art. 16 k.w. Pomimo braku uprawnień do kierowania pojazdem mechanicznym w chwili popełnienia czynu byłem zmuszony z niego skorzystać w celu przetransportowania członka najbliższej rodziny do szpitala.
Biorąc pod uwagę powyższe okoliczności wniosek niniejszy jest uzasadniony.
(…)

Uchylenie mandatu - przesłanki

Prawomocny mandat karny podlega niezwłocznie uchyleniu, jeżeli grzywnę nałożono za czyn niebędący czynem zabronionym jako wykroczenie albo na osobę, która popełniła czyn zabroniony przed ukończeniem 17 lat, albo gdy ustawa stanowi, że sprawca nie popełnia wykroczenia z przyczyn, o których mowa w art. 15-17 k.w. 

Prawomocny mandat karny podlega uchyleniu także w innych przypadkach. Między innymi wtedy, gdy grzywnę nałożono w wysokości wyższej niż wynika to z przepisów prawnych (zob. art. 101 § 1a w zw. z art. 96 § 1-1b k.p.w.), z tym że w takim wypadku jedynie w części przekraczającej jej dopuszczalną wysokość.

Uchylenie mandatu – posiedzenie sądu

Uprawniony do uchylenia prawomocnego mandatu karnego jest sąd rejonowy właściwy do rozpoznania sprawy, na którego obszarze działania została nałożona grzywna. W przedmiocie uchylenia mandatu karnego sąd orzeka na posiedzeniu. W posiedzeniu ma prawo uczestniczyć ukarany, organ, który lub którego funkcjonariusz nałożył grzywnę w drodze mandatu, albo przedstawiciel tego organu oraz ujawniony pokrzywdzony. Przed wydaniem postanowienia sąd może zarządzić stosowne czynności w celu sprawdzenia podstaw do uchylenia mandatu karnego.

Uchylając mandat karny nakazuje się podmiotowi, na rachunek którego pobrano grzywnę, zwrot uiszczonej kwoty.

 

Fragment wniosku o uchylenie mandatu karnego pochodzi z Programu Scripta https://programscripta.pl  

 

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione. 

PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy

Odwiedź nasz Sklep, polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze

>>Powrót do artykułów w: Prawo w praktyce

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej