Wniosek o zmianę rodzaju umowy o pracę to nowa instytucja prawa pracy. Pracodawca nie musi uwzględniać wniosku. Uprawnieniu pracownika towarzyszą jednak pewne obowiązki po stronie pracodawcy.
Uprawnienie do złożenia wniosku o zmianę rodzaju umowy o pracę zostało wprowadzone do polskiego porządku prawnego za sprawą ustawy z 9.3.2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2023 r. poz. 641). Przepisem umożliwiającym złożenie przez pracownika wniosku o zmianę rodzaju umowy o pracę jest art. 293 § 1-3 k.p.
Istota pracowniczego uprawnienia sprowadza się do możliwości złożenia wniosku o:
1) zmianę rodzaju umowy o pracę na umowę o pracę na czas nieokreślony lub
2) o bardziej przewidywalne i bezpieczne warunki pracy, w tym polegające na zmianie rodzaju pracy lub zatrudnieniu w pełnym wymiarze czasu pracy.
Kiedy i w jaki sposób pracownik może złożyć wniosek o zmianę rodzaju umowy o pracę? Odpowiadamy poniżej.
Wniosek o zmianę rodzaju umowy o pracę może być złożony przez pracownika zatrudnionego u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy. Wniosek taki pracownik może złożyć raz w roku kalendarzowym, w postaci papierowej lub elektronicznej.
Jednak nie w każdym przypadku pracownik może złożyć wniosek o zmianę rodzaju umowy o pracę. Szczególna regulacja dotyczy umów o pracę zawartej na okres próbny.
Jeżeli podstawą zatrudnienia jest umowa o pracę na okres próbny, wniosek o zmianę rodzaju umowy o pracę nie może zostać złożony. Brak omawianego uprawnienia po stronie pracownika w tym przypadku wynika z istoty umowy o pracę na okres próbny, której celem jest sprawdzenie przydatności pracownika do wykonywania pracy na danym stanowisku.
Ważne
Do okresu zatrudnienia pracownika u danego pracodawcy wlicza się pracownikowi okres zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy, jeżeli zmiana pracodawcy nastąpiła na zasadach określonych w art. 231 k.p., a także w innych przypadkach, gdy z mocy odrębnych przepisów nowy pracodawca jest następcą prawnym w stosunkach pracy nawiązanych przez pracodawcę poprzednio zatrudniającego tego pracownika.
Powyższe koresponduje z postanowieniami dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1152 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej (Dz.Urz.UE.L 2019 Nr 186, s. 105). Zgodnie z art. 12 ust. 1 tego aktu, państwa członkowskie zapewniają, aby pracownik, który przez co najmniej sześć miesięcy świadczył pracę u tego samego pracodawcy, a który zakończył swój ewentualny okres próbny, mógł wystąpić o formę zatrudnienia z bardziej przewidywalnymi lub bezpieczniejszymi warunkami pracy, jeżeli jest ona dostępna, i otrzymać pisemną odpowiedź na ten wniosek wraz z uzasadnieniem.
Czy pracodawca ma obowiązek uwzględnić wniosek o zmianę rodzaju umowy o pracę?
Odpowiedź na tak postawione pytanie jest jednoznacznie negatywna. Pracodawca nie musi uwzględniać pracowniczego wniosku o zmianę rodzaju umowy o pracę. Ustawodawca wskazuje, iż wniosek taki powinien zostać uwzględniony „w miarę możliwości”, a to daje pracodawcy duże pole manewru, co jest ze wszech miar uzasadnione.
Czy to oznacza, że na pracodawcy nie spoczywają żadne obowiązki w związku ze złożeniem przez pracownika omawianego wniosku?
Absolutnie nie. Pracodawca powinien odpowiedzieć na wniosek. Na odpowiedź pracodawca ma miesiąc od dnia otrzymania wniosku. W razie nieuwzględnienia wniosku pracodawca informuje pracownika o przyczynie odmowy.
Ważne
Pracodawcy nie wolno pozostawić wniosku o zmianę rodzaju umowy o pracę bez odpowiedzi. Jest to wykroczenie zagrożone karą grzywny.
Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione.
Pożądane zawody na rynku pracy w 2023 roku
2023-02-05 10:00Umowa menedżerska w pigułce
2024-01-20 10:20Kilka słów o pracy zdalnej
2022-03-12 12:11Nowelizacja Kodeksu pracy: Umowa na okres próbny
2023-02-18 14:00Obniżenie wynagrodzenia za wadliwie wykonaną pracę
2023-01-21 00:01Poradnik dla poszukujących wsparcia prawnego
2023-09-23 19:40