Wniosek pracownika o zmianę rodzaju umowy o pracę

Wniosek pracownika o zmianę rodzaju umowy o pracę

Źródło grafiki: https://pixabay.com

Od 26.4.2023 r. pracownicy mogą składać wnioski o zmianę rodzaju umowy o pracę. Ustawodawca określa minimalne wymagania, które powinien spełnić pracownik wnoszący o zmianę rodzaju umowy o pracę lub zmianę warunków zatrudnienia. Pracodawca nie ma obowiązku jego uwzględnienia.

Wniosek o zmianę rodzaju umowy o pracę oraz wniosek o zmianę warunków pracy

Podstawą prawną wniosku o zmianę rodzaju umowy o pracę jest art. 293 k.p. Przepis ten wszedł w życie w dniu 26.4.2023 r. umożliwiając pracownikowi wystąpienie do pracodawcy z wnioskiem o:

1) zmianę rodzaju umowy o pracę na umowę o pracę na czas nieokreślony, lub
2) bardziej przewidywalne i bezpieczne warunki pracy, w tym polegające na zmianie rodzaju pracy lub zatrudnieniu w pełnym wymiarze czasu pracy.

Pracownik składający wspomniany wniosek nie musi więc zmierzać do zmiany rodzaju umowy. Wniosek może dotyczyć zmiany postanowień umowy już obowiązującej, bez ingerowania w jej rodzaj.

Wniosek można złożyć w postaci papierowej lub elektronicznej.

Podstawa wniosku o zmianę rodzaju umowy o pracę 

Zasadniczo złożenie wniosku o zmianę rodzaju umowy o pracę lub wniosku o zmianę warunków pracy jest możliwe wtedy, gdy pracownik spełnia ustawowy warunek. Mianowicie, pracownik powinien być zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy. 

Ważne
Do okresu zatrudnienia pracownika u danego pracodawcy wlicza się okres zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy, jeżeli zmiana pracodawcy nastąpiła na zasadach określonych w art. 231 k.p., a także w innych przypadkach, gdy z mocy odrębnych przepisów nowy pracodawca jest następcą prawnym w stosunkach pracy nawiązanych przez pracodawcę poprzednio zatrudniającego tego pracownika.

Warto wiedzieć że wniosek o zmianę rodzaju umowy o pracę (wniosek o zmianę warunków pracy) nie może być złożony przez pracownika zatrudnionego na podstawie umowy o pracę na okres próbny. 

Poniżej znajduje się fragment wniosku o zmianę rodzaju umowy o pracę. Warto zauważyć, że ustawodawca nie wymaga uzasadnienia wniosku. Pracodawca powinien sam rozważyć, czy pracownik spełnia wymagania określone w ustawie. Nie oznacza to, że takie uzasadnienie nie może się znaleźć w treści wniosku. 

(...)

WNIOSEK
o zmianę rodzaju umowy o pracę

Na podstawie art. 293 § 1 k.p. wnoszę o zmianę rodzaju umowy o pracę na umowę o pracę na czas nieokreślony. 

Niniejszy wniosek uzasadniam wskazując, że długość okresu mojego dotychczasowego zatrudnienia na podstawie umowy o pracę zawartej na czas określony z dnia … przekracza 6 miesięcy.

Podpis pracownika

…………………………

Częstotliwość składania wniosku

Pracownik może złożyć wniosek o zmianę rodzaju umowy o pracę (wniosek o zmianę warunków pracy) raz w roku kalendarzowym. Wydaje się, że w tym zakresie przepis ma charakter semiimperatywny, a pracodawca może na podstawie własnej decyzji uwzględnić wniosek złożony ponownie w danym roku kalendarzowym.

Zasadą jednak jest obowiązek rozpatrzenia przez pracodawcę tylko jednego wniosku pracownika w roku kalendarzowym. Warto zauważyć, że składając wniosek w grudniu oraz w styczniu kolejnego roku pracownik działa zgodnie z unormowaniem art. 293 k.p. W takim przypadku krótki odstęp czasu nie zwalnia pracodawcy z obowiązku rozpatrzenia drugiego wniosku.

Obowiązki pracodawcy

Pracodawca powinien, w miarę możliwości, uwzględnić wniosek pracownika. Nie oznacza to obowiązku uwzględnienia wniosku.

Pracodawca powinien natomiast obligatoryjnie udzielić pracownikowi w postaci papierowej lub elektronicznej odpowiedzi na wniosek, biorąc pod uwagę potrzeby pracodawcy i pracownika, nie później niż w terminie miesiąca od dnia otrzymania wniosku. W razie nieuwzględnienia wniosku pracodawca powinien poinformować pracownika o przyczynie odmowy.

 

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione. 

PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy

Odwiedź nasz Sklep, polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze

>>Powrót do artykułów w: Prawo w praktyce

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej