Wnioskujesz o wakacje kredytowe? Oto najczęstsze problemy

artykul

Wakacje kredytowe obowiązują od końca lipca, a skorzystało z nich ponad 44 % uprawnionych kredytobiorców. Wiadomo, z jakimi problemami przyszło się im zmierzyć.

Brak możliwości zawnioskowania o wakacje kredytowe na okres ośmiu rat

Najpoważniejszym problemem z jakim musieli mierzyć się kredytobiorcy była niemożność zawnioskowania o zawieszenie spłaty od razu na okres kilku rat. Zgodnie z ustawą o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom konsument ma prawo zawiesić spłatę kredytu na maksymalnie 8 miesięcy, tymczasem banki wymagały  oddzielnego wniosku na każdy okres. Po wezwaniach Prezesa UOKiK zdecydowana większość z nich wycofała się z tej praktyki. Tylko BNP Paribas Bank Polska, Getin Noble Bank oraz Bank Pocztowy w systemie bankowości elektronicznej nadal nie dopuszczają składania jednego wniosku na wszystkie wybrane okresy, w związku z czym Prezes UOKiK postawił im zarzuty naruszania zbiorowych interesów konsumentów.

Inne problemy z jakimi mierzą sie wnioskujący o wakacje kredytowe

 Konsumenci wnioskujący o wakacje kredytowe skarżą się do UOKiK także na:

-    błędne harmonogramy spłaty po skorzystaniu z wakacji kredytowych, wskazujące na dalsze naliczanie odsetek lub pokazujące nowe i zawyżone raty. Problem dotyczy obecnie 8 z 17 badanych banków. Wskutek naszych wezwań banki zadeklarowały naprawę błędów systemowych;
-    odmowę zawieszenia spłaty „pożyczki hipotecznej” bez merytorycznego zbadania, czy produkt nie jest kredytem hipotecznym spełniającym kryteria przewidziane w ustawie. W przypadku, gdy umowa została zawarta w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych, pożyczka hipoteczna powinna zostać objęta wakacjami kredytowymi. Wiele z banków już wprowadziło zmiany lub je deklaruje w toku postępowania;
-    brak uzasadnienia lub lakoniczne uzasadnianie przez banki odmowy zawieszenia spłaty kredytu, błędną interpretację przesłanek ustawowych;
-    długi czas - powyżej 21 dni - rozpatrywania wniosków o wakacje kredytowe,
-    sytuacje, w których nieudane zawieszenie spłaty kredytu, np. „zagubienie wniosku” w systemie banku lub zbyt długie rozpatrywanie go, doprowadziło do wszczęcia windykacji niezapłaconej raty przez firmy współpracujące z bankami.

Prezes UOKiK  oświadczył, że organ bacznie przygląda się praktykom i na bieżąco występuje do banków o wyjaśnienia, jednocześnie nie wyklucza podjęcia dalszych działań, w tym stawiania zarzutów w związku z naruszeniami prawa.

 

 

Źródło:
- Ustawa o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom, Dz.U. 2022 poz. 1488;
- Informacja dotycząca działania Prezesa UOKiK  ws. wakacji kredytowych (komunikat prasowy), https://uokik.gov.pl/
 

 

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło.

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej