Wprowadzenie do certyfikacji ISO 13485: standardy jakości w branży medycznej

artykul

Wdrożenie międzynarodowych standardów w zakresie systemów zarządzania jakością to element niezbędny do udoskonalania procedur wewnętrznych każdego przedsiębiorstwa. Nie inaczej jest w branży medycznej, w której certyfikacja ISO 13485 odgrywa istotną rolę.

Organizacje decydują się na wzięcie udziału w tym procesie w celu uzyskania nie tylko certyfikatu, ale i wielu korzyści biznesowych. Poznaj wszystkie najważniejsze informacje i zalety dotyczące ISO 13485.

Co to jest i jak działa ISO 13485?

ISO 13485 to międzynarodowy standard wyznaczający wymagania dla systemów zarządzania jakością w przypadku podmiotów zajmujących się wyrobami medycznymi i wyrobami medycznymi do diagnostyki in vitro. Jej podstawę stanowi inna norma, a mianowicie ISO 9001, która ma bardzo szerokie zastosowanie i jest wykorzystywana w firmach o różnym profilu działalności. Cel ISO 13485 polega na ujednoliceniu procedur wewnętrznych i dopasowanie ich do przepisów związanych z danymi produktami, aby zapewnić jak wyższą jakość oraz bezpieczeństwo.

Kto powinien ubiegać się o uzyskanie certyfikatu ISO 13485?

Jak już zostało to jasno podkreślone – norma ISO 13485 dotyczy podmiotów z branży medycznej. W procesie certyfikacji zgodności z tym standardem mogą wziąć udział m.in.:

  • producenci wyrobów i sprzętu medycznego,

  • dystrybutorzy,

  • firmy zajmujące się naprawą urządzeń medycznych,

  • organizacje odpowiedzialne za transport czy magazynowanie wyrobów medycznych.

Jak przebiega proces certyfikacji ISO 13485?

Pierwszym krokiem, który powinien wykonać każdy podmiot, jest wdrożenie wymagań ISO 13485 – należy to zrobić jeszcze przed nawiązaniem kontaktu z jednostką certyfikującą. Najczęściej wycena certyfikacji ma charakter indywidualny, a udział w tym procesie pozostaje dobrowolną decyzją. Jeśli w organizacji funkcjonuje system zarządzania jakością zgodny z ISO 13485, można przejść do złożenia odpowiedniego wniosku. Na podstawie przesłanych informacji jednostka certyfikująca specjalizująca się w tego typu standardzie zaproponuje warunki współpracy, wstępny koszt, a po pozytywnej reakcji również termin audytu certyfikacyjnego. To moment, w którym na terenie Twojej firmy pojawi się niezależny audytor, odpowiadający za przygotowanie raportu z wizyty, czyli analizę i ocenę zastanej sytuacji. Rola jednostki certyfikacyjnej polega wówczas na zdecydowaniu, czy należy przyznać danej organizacji certyfikat zgodności, czy nie.

Certyfikat zgodności z ISO 13485 – czy przynosi korzyści biznesowe?

Wzięcie udziału w certyfikacji ISO 13485, a następnie uzyskanie certyfikatu zgodności z tą normą, to oficjalny dowód na to, że organizacja spełnia światowe, prestiżowe standardy jakości. Nie ma lepszego narzędzia marketingowego niż takie zaświadczenie, wydane w dodatku przez renomowaną jednostkę certyfikującą, a jeśli posiada akredytację to kolejny plus. Korzyści wizerunkowe naturalnie przekładają się na sposób, w jaki klient postrzega firmę. Z certyfikatem ISO 13485 można budować zaufanie na rynku, również wśród partnerów biznesowych, co wpłynie na poprawę pozycji i konkurencyjności.

Nie wolno zapominać, że wdrożenie wymagań tego międzynarodowego standardu polepszy przede wszystkim jakość wyrobów medycznych i przyczyni się do zmniejszenia reklamacji produktów. Systemy zarządzania jakością zgodne z ISO 13485 sprawią, że efektywność organizacji wzrośnie.

 

 

__________________________________________________

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione. 

PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy

Odwiedź nasz Sklep, polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze

 

>>Powrót do artykułów w: Biznes

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej