Oficjalne zaprzestanie przymusowego poboru do wojska w Polsce nastąpiło 3 sierpnia 2008 r. , zaś wprowadzona w 2009 r. nowela do ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP przewidywała przeniesienie do rezerwy bez odbywania czynnej służby wojskowej. Także aktualnie obowiązująca ustawa o obronie Ojczyzny przewiduje nowy rodzaj służby, określony jako dobrowolna zasadnicza służba wojskowa. Obecne działania legislacyjne sugerują jednak, że przymusowy pobór do wojska może powrócić.
Jak informuje portal Prawo.pl, do konsultacji miedzyresortowych trafił projekt rozporządzenia dotyczący dodatków do uposażenia zasadniczego żołnierzy odbywających obowiązkową zasadniczą służbę wojskową. Jak wskazano w artykule, zdaniem ekspertów ministerstwo przygotowuje grunt pod służbę obowiązkową.
Warto przypomnieć, że obecnie nie funkcjonuje przymusowy pobór do wojska, bowiem nowelizacja ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP zakładała przeniesienie do rezerwy bez odbywania czynnej służby wojskowej.
Ministerstwo Obrony Narodowej przyjęło ambitny plan stworzenia liczącej kilkaset tysięcy żołnierzy armii. Jak wskazywało MON, ustawa o obronie Ojczyzny zawiera dostosowany do współczesnych wyzwań całokształt prawa wojskowego oraz proponuje mechanizmy finansowania jego modernizacji, jak również wskazuje model do osiągnięcia 300 tys. żołnierzy w polskich siłach zbrojnych (250 tys. w jednostkach operacyjnych oraz 50 tys. terytorialsów). Zdaniem MON, nowy rodzaj służby - dobrowolna zasadnicza służba wojskowa - miała być skutecznym mechanizmem zwiększania liczebności Wojska Polskiego oraz budowania jego rezerw.
Ustawa o obronie Ojczyzny enumeratywnie wskazuje rodzaje służby wojskowej, przy czym dobrowolna służba wojskowa jest tylko jednym z przewidzianych rozwiązań. Zgodnie z art 129, służba wojskowa dzieli się na:
1) czynną służbę wojskową;
2) służbę w rezerwie.
Czynna służba wojskowa polega na pełnieniu:
1) zasadniczej służby wojskowej;
2) terytorialnej służby wojskowej;
3) służby w aktywnej rezerwie w dniach tej służby oraz odbywaniu ćwiczeń wojskowych w ramach pasywnej rezerwy;
4) zawodowej służby wojskowej;
5) służby w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.
Z kolei zasadnicza służba wojskowa polega na pełnieniu:
1) dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej;
2) obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej.
MON nie szczędzi wysiłków, by zachęcić Polaków do odbycia służby wojskowej. Poza spotami reklamowymi w radiu czy telewizji, akcje promocyjne prowadzone sa chociażby w ramach lokalnych wydarzeń. Również na wojskowych piknikach istnieje możliwość złożenia aplikacji do służby w Wojsku Polskim, a na stoiskach promocyjno-informacyjnych można uzyskać informacje o dobrowolnej służbie zasadniczej oraz innych rodzajach służby w wojsku. Ponadto na miejscu można porozmawiać z fachowcami i wypełnić wniosek o powołanie. 21 maja w Kraśniku szef MON zainaugurował bowiem akcję rekrutacyjną do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej i z tej okazji, w 32 miejscowościach w całej Polsce, odbyły się pikniki wojskowe pod hasłem „Wstąp do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej”. Dodatkowo w całej Polsce wystawiono 70 punktów rekrutacyjnych. Jak podkreślił szef MON, w tym roku przewidzianych jest 15 tysięcy miejsc dla chętnych do odbycia dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, w przyszłym roku na pewno będzie ich więcej. Każdy ochotnik otrzyma uposażenie w wysokości 4560 zł, będzie miał pierwszeństwo w naborze do zawodowej służby wojskowej oraz do zatrudnienia w administracji publicznej, otrzyma także możliwość rozwoju zawodowego.
By zwiększyć liczebność wojsk, prowadzone są także liczne promocje. Jedną z nich jest akcja "Wakacje w mundurze", w ramach której ochotnicy mogą odbyć szkolenie wojskowe, skierowane głównie do nauczycieli i uczniów szkół średnich oraz studentów.
„Wakacje w mundurze” to szkolenie realizowane przez 1. Podlaską Brygadę Obrony Terytorialnej i jest dedykowane ochotnikom, którzy chcą zostać żołnierzami, ale ze względu na obowiązki szkolne czy zawodowe, mogą stawić się na szkolenia odbywające się jedynie w okresie letnim.Szkolenie podstawowe w ramach projektu „Wakacje w mundurze”, nie różni się od innych szkoleń organizowanych w WOT. Obejmuje ono zajęcia m.in. z taktyki, strzelania, udzielania pierwszej pomocy, umiejętności przetrwania, regulaminów, kształcenia obywatelskiego itp. Przed rozpoczęciem zasadniczej części szkolenia każda osoba otrzymuje pełne umundurowanie, a ukoronowaniem szkolenia będzie uroczysta przysięga wojskowa. Po odbytym szkoleniu ochotnicy staną się pełnoprawnymi żołnierzami służby czynnej - pełnić będą terytorialną służbę wojskową w formie szkolenia rotacyjnego przeprowadzanego weekendowo – 2 dni w miesiącu.
Źródło:
- ustawa z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny, Dz.U. 2022 poz. 655
- Rząd przygotowuje grunt pod wojsko z obowiązkowego poboru, https://www.prawo.pl/samorzad/obowiazkowa-sluzba-wojskowa-rzad-uchwala-przepisy,516677.html
- 300 tysięczne Wojsko Polskie , https://www.gov.pl/web/obrona-narodowa/300-tysiecne-wojsko-nabor-do-zasadniczej-sluzby-wojskowej
- Wakacje w mundurze, https://samorzad.gov.pl/web/powiat-hajnowski/wakacje-w-mundurze2
Treści publikowane w Serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło.
Wakacje kredytowe ponownie w Sejmie
2022-07-06 08:00Nowy taryfikator punktów karnych już obowiązuje
2022-09-18 12:45Kary dla banków za wakacje kredytowe
2023-01-18 18:00Kto otrzyma dodatek węglowy?
2022-08-06 14:47Słodki kryzys jednak nie w Polsce
2022-07-22 13:00Taryfikator mandatów za wykroczenia drogowe w 2022 roku
2022-05-30 13:23Szczęśliwego Nowego Roku!
2023-12-31 12:50Będzie podatek od posiadania samochodu
2022-06-07 10:30