Wymiar sprawiedliwości przechodzi na Cyfrowy Sąd

Wymiar sprawiedliwości przechodzi na Cyfrowy Sąd

Źródło grafiki: https://pixabay.com/illustrations/smartphone-brain-control-5655715/

Cyfrowy Sąd ma zmienić sposób funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości. W jaki sposób?

Czym jest Cyfrowy Sąd?

Cyfrowy Sąd to strategiczny program, który zmieni sposób funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości. W Ministerstwie zaprezentowano również harmonogram jego wdrażania. Jak wskazuje MS, w dobie elektronicznej komunikacji, sztucznej inteligencji, chmury obliczeniowej, sądy muszą nadążać za rozwojem technologicznym, by zapewnić sprawne, niezawodne oraz bezpieczne procedury - dla obywateli, przedsiębiorców i  instytucji.

Harmonogram wdrażania

Jak podano w komunikacie,  w ramach programu „Cyfrowy Sąd” Ministerstwo Sprawiedliwości prowadzi szereg projektów, które pozwolą na kompleksową cyfryzację wymiaru sprawiedliwości:

    1. Digitalny Asystent Sędziego
    Projekt czteromodułowy, służący usprawnieniu procedowania w sprawach frankowych. Moduły wchodzące w jego skład to:
    - digitalizacja i umożliwienie robotycznego czytania pism procesowych, następnie wprowadzanych w sposób automatyczny do systemu repertoryjno-biurowego sądów, co znacząco odciąży sekretariaty sądów;
    - baza wiedzy, zawierająca tezowane orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej;
    - kalkulator umożliwiający automatyczne rozliczanie świadczeń nieważnej umowy;
    - algorytm umożliwiający tworzenie projektów rozstrzygnięć sądowych. Projekt w trakcie realizacji, planowane zakończenie: połowa 2026 r.
     
2. Elektroniczne Postępowanie Upominawcze 3.0
    Udoskonalona wersja znanego już rozwiązania EPU, z jeszcze wyższym stopniem automatyzacji, przetwarzania oraz walidacji zawartości dokumentów cyfrowych. Nowy system umożliwi zautomatyzowaną komunikację z systemami zewnętrznymi, w tym systemami firm uczestniczących w procesie. Projekt w trakcie realizacji. Planowane zakończenie: połowa 2026 r.
     
  3. Cyfrowy Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów
    Całkowita cyfryzacja postępowania w sądzie, który zajmuje się sprawami konsumentów, konkurencji, a w przyszłości także sprawami dotyczącymi sztucznej inteligencji. Celem projektu jest usprawnienie postępowania, a jednocześnie kompleksowe przetestowanie rozwiązań konstrukcyjnych cyfrowego sądu. Projekt w trakcie realizacji, termin zakończenia I kwartał 2026 roku.
     
  4. Budowa Centralnego Systemu Repertoryjno-Biurowego
    Jednolity system repertoryjno-biurowy dla sądów powszechnych, który zastąpi rozproszone dotąd systemy funkcjonujące w poszczególnych sądach. Umożliwi on pracownikom sądów i orzecznikom sprawniejsze zarządzanie aktami, a obywatelom przejrzysty dostęp do informacji o stanie prowadzonej sprawy. Projekt w trakcie realizacji, planowane zakończenie: 2029 r.
     
  5. Przebudowa Portalu Informacyjnego
    Zapewni obywatelom i profesjonalnym pełnomocnikom możliwość wnoszenia pism procesowych w formie elektronicznej, pobierania dokumentów oraz 24-godzinny dostęp do informacji o sprawie. Projekt w trakcie realizacji, traktowany priorytetowo. Pilotaż organizacyjny rozpocznie się w Sądzie Apelacyjnym we Wrocławiu w kwietniu br. Dokładny termin zakończenia projektu zostanie ogłoszony w połowie roku.
     
   6. Cyfrowa wymiana danych z Prokuraturą
    Program ma na celu umożliwienie przepływu dokumentów w formie elektronicznej z prokuratury do sądów. Jego celem jest usprawnienie obiegu dokumentów i przyspieszenie postępowania. Program w trakcie realizacji – rozpoczęcie pilotaży zaplanowane na połowę 2025 r.

Oczekiwane efekty

Wdrożenie programu „Cyfrowy sąd” to również - zdaniem MS - redukcja kosztów. Zmniejszą się wydatki związane z przechowywaniem i transportem akt, a integracja z zewnętrznymi systemami (m.in. z Prokuraturą) przyspieszy i uprości procesy sądowe, uwalniając sędziów oraz pracowników od części uciążliwych zadań administracyjnych.

 

Źródło:

Komunikat MS, https://www.gov.pl/web/sprawiedliwosc/program-cyfrowy-sad-zmieni-wymiar-sprawiedliwosci

 

__________________________________________________

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione. 

PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy

Polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze oraz Instagramie

 

>>Powrót do artykułów w: Kancelaria

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej