Wynagrodzenie referendarza sądowego zbyt niskie. Jest wniosek RPO

artykul

Do Rzecznika Praw Obywatelskich wpłynął wniosek Stowarzyszenia Referendarzy Sądowych LEX IUSTA, w sprawie dotyczącej wsparcia działań Stowarzyszenia na rzecz ustalenia wynagrodzeń referendarzy sądowych. Okazuje się, że ich wysokość jest niższa niż wynika z ustawy.

Wynagrodzenie referendarza sądowego problematyczne

Zgodnie z przepisami ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych, podstawę ustalenia wynagrodzenia sędziów i referendarzy sądowych stanowi przeciętne wynagrodzenie w drugim kwartale poprzedniego roku. Jeżeli jest ono niższe, niż rok wcześniej, przyjmuje się dotychczasową podstawę.

Jak się okazuje, przeciętne wynagrodzenie w drugim kwartale 2022 r. wyniosło 6156,25 zł. Tymczasem w projekcie przepisów budżetowych dotyczących wynagrodzenia sędziów i referendarzy sądowych w 2023 r. za podstawę ustalenia wynagrodzenia przyjęto kwotę znacznie niższą, wynoszącą 5444,42 zł.

LEX IUSTA wnioskuje do RPO

Z zasadami ustalania wynagrodzenia nie zgadza się Stowarzyszenie Referendarzy Sądowych LEX IUSTA, które zwróciło się do Rzecznika Praw Obywatelskich z wnioskiem o wsparcie działan Stowarzyszenia. Jak wskazano, ustrzymanie obecnych zasad ustalania wyngarodzenia oznacza, że 2023 rok byłby zatem trzecim rokiem z rzędu, w którym wynagrodzenie referendarzy ustalane jest według podstawy przyjętej wbrew przepisom ustawy. Wskazano, że okoliczność, że po raz trzeci ma miejsce naruszenie zasad ustalania wysokości wynagrodzeń orzeczników oznacza, iż odstępstwo od zasad wynikających z dyspozycji przepisu art. 151b §1 i § w związku z art. 91 §1c ustawy, nie ma charakteru wyjątkowego, lecz stało się zasadą. Dodatkowo podkreślono, że dotkliwość zastosowanego rozwiązania istotnie pogłębia również obecny poziom inflacji i szybkości jej wzrostu oraz fakt, że referendarze nie mogą otrzymywać premii i nagród ani podejmować dodatkowego zatrudnienia.

RPO pisze do Ministra Sprawiedliwości

W związku z otrzymanym wnioskiem, RPO zwrócił się do Ministra Sprawiedliwości o wyjaśnienie, dlaczego w przypadku referendarzy sądowych po raz kolejny odstępuje się od kształtowania wynagrodzeń według formuły opisanej w Prawie o ustroju sądów powszechnych. Jednocześnie  podkreslił także, że wskazane argumenty przemawiają za dokonaniem waloryzacji wynagrodzeń orzeczników w 2023 r. zgodnie z regułami wynikającymi z ustawy  Prawo o ustroju sądów powszechnych.

 

Źródło:

- pismo RPO o MS z 19.9.2022, III.7040.116.2021.KP

 

 

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło.

 

 

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej