Wyniki egzaminów wstępnych na aplikacje i ranking uczelni tematem konferencji MS

artykul

Resort Sprawiedliwości, w ramach konferencji z udziałem Dziekanów Wydziałów Prawa, podsumował wyniki egzaminów wstępnych na aplikacje prawnicze: adwokacką, radcowską, notarialną i komorniczą oraz naboru na aplikacje sędziowską i prokuratorską.

Egzaminy wstępne na aplikacje prawnicze tematem konferencji MS

Konferencja z udziałem Dziekanów Wydziałów Prawa uczelni publicznych i niepublicznych stała się okazją do podsumowania wyników tegorocznych egzaminów wstępnych na aplikacje prawnicze. Jak informuje Ministerstwo Sprawiedliwości, tegoroczne, trzynaste już spotkanie poświęcone było omówieniu wyników egzaminów wstępnych na aplikacje: adwokacką, radcowską, notarialną i komorniczą, które odbyły się 24 września 2022 r. oraz naboru na aplikacje sędziowską i prokuratorską w 2022 r. do Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury.

W konferencji uczestniczyli dziekani i prodziekani oraz przedstawiciele władz 28 uniwersytetów i uczelni wyższych prowadzących studia prawnicze. Obecni byli też przedstawiciele władz samorządów prawniczych: prezes Krajowej Rady Radców Prawnych Włodzimierz Chróścik, prezes Krajowej Rady Notarialnej Lech Borzemski oraz prezes Krajowej Rady Komorniczej Sławomir Szynalik i przedstawiciel Naczelnej Rady Adwokackiej Jerzy Zięba, a także przewodniczący i członkowie zespołów przygotowujących pytania testowe na egzaminy.

Wyniki egzaminów wstępnych i ranking uczelni

Jak wynika z prowadzonych przez Ministerstwo zestawień i statystyk, najlepsze rezultaty spośród największych uczelni osiągnęli, podobnie jak w latach ubiegłych, absolwenci Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, spośród których egzamin zdało 67,7 proc. kandydatów. Z takim wynikiem plasują się zdecydowanie na pierwszym miejscu. Tuż za nimi na podium stanęli absolwenci Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (z wynikiem 55 proc. ), absolwenci Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (z wynikiem 52,9 proc.) i Uniwersytetu Warszawskiego (z wynikiem 51 proc.). Spośród uczelni z mniejszą liczbą absolwentów najlepsze okazały się osoby, które ukończyły Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie – 58,5 proc. spośród przystępujących do egzaminu uzyskało wynik pozytywny. 

W przypadku absolwentów (rocznik 2022) najlepsze wyniki osiągnęli również absolwenci Uniwersytetu Jagiellońskiego (82,6 proc.), absolwenci Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie (72,2 proc.), Uniwersytetu Śląskiego (66,3 proc.) i Uniwersytetu Gdańskiego (66,1 proc.).

Egzaminy wstępne na aplikacje adwokacką, radcowską, notarialną i komorniczą w statystykach

Egzaminy wstępne na aplikacje adwokacką, radcowską i notarialną organizowane są przez Ministra Sprawiedliwości od 2006 r., a na aplikację komorniczą - od roku 2008. Od tego czasu, do egzaminów na wszystkie aplikacje samorządowe przystąpiło łącznie ponad 154 tys. osób, spośród których wynik pozytywny otrzymało 72 tys.  (46,6 proc.).

W roku 2022 egzaminy wstępne na aplikacje adwokacką, radcowską, notarialną i komorniczą zdawało łącznie 5806 osób z 51 polskich uczelni (23 publicznych i 28 niepublicznych) oraz 8 uczelni zagranicznych. Egzaminy zdało 2550 osób, czyli 44 proc. kandydatów. Spośród 6 082 absolwentów wydziałów prawa, którzy ukończyli studia w 2022 roku do tych egzaminów przystąpiło 2 686 osób - czyli ok. 40 proc.

 

Źródło:

- komunikat prasowy dotyczący konferencji w Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej w Popowie,  https://www.gov.pl/web/sprawiedliwosc/

 

 

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło.   

 

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej