Wyniki egzaminu komorniczego w 2023 roku lepsze niż w 2022

Wyniki egzaminu komorniczego w 2023 roku lepsze niż w 2022

Źródło grafiki: https://pixabay.com

Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało oficjalne wyniki egzaminu komorniczego.

Egzamin komorniczy 2023

Egzamin komorniczy odbył się w dniach 18 kwietnia 2023 r. – dzień pierwszy, 19 kwietnia 2023 r. – dzień drugi i 20 kwietnia 2023 r. – dzień trzeci.

Egzamin komorniczy trwał 3 dni i składał się z czterech części. Pierwsza i druga cześć egzaminu obejmuje rozwiązanie zadań, dotyczących czynności wchodzących w zakres ustawowych zadań komorników. Trzecia część egzaminu obejmuje rozwiązanie zadania, polegającego na przygotowaniu projektu czynności, o których mowa w art. 767 § 5 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego, podjętych w związku z wniesieniem skargi na czynności komornika. Czwarta część egzaminu obejmuje rozwiązanie zadania z zakresu zasad wykonywania zawodu i zasad etyki polegającego na przygotowaniu opinii prawnej.

Czas poznać wyniki

W 2023 roku do egzaminu komorniczego przeprowadzonego przez 2 komisje egzaminacyjne przystąpiło 133 zdających. Pozytywny wynik z egzaminu komorniczego uzyskało 129 osób (około 97%), co oznacza, że przed Komisją Egzaminacyjną w:

-  Katowicach - egzamin zdało 54 spośród 57 zdających, tj. około 95%,
- Warszawie - 75 spośród 76 zdających, tj. około 99%.

Porównując rezultat egzaminu komorniczego przeprowadzonego w tym roku z wynikami ogłoszonymi w 2022 roku, wyraźnie widać, że tegoroczny egzamin można zaliczyć do udanych. W 2022 roku pozytywny wynik z egzaminu komorniczego  uzyskało przed:

- Komisją Egzaminacyjną w Katowicach - 29 spośród 35 zdających, tj. ok. 83%,
- Komisją Egzaminacyjną w Warszawie - 19 spośród 28 zdających, tj. ok. 68%.

Najwięcej ocen niedostatecznych wystawiono wówczas z zadania z drugiej części egzaminu  -  11, tj. ok. 52% wszystkich takich ocen. Z zadania z pierwszej części egzaminu wystawiono 7 ocen niedostatecznych, a z zadania z trzeciej części egzaminu  -  2 oceny niedostateczne (odpowiednio ok. 33% i 9%). Najmniej problemów przysporzyło zdającym zadanie z czwartej części egzaminu, z którego wystawiono 1 ocenę niedostateczną.

 

Czytam więcej artykułów w: Egzaminy prawnicze

 

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione.

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej