Tegoroczny kwiecień to miesiąc zawodowych egzaminów prawniczych. Jako pierwsi swoje egzaminacyjne zmagania rozpoczęli komornicy. Po nich przyszedł czas na adwokatów i radców prawnych. A jakie zadania przygotowała dla nich komisja?
Tegoroczny maraton rozpoczął egzamin komorniczy. W dniach 18 - 20 kwietnia przyszli komornicy musieli rozwiązać cztery zadania. Sam egzamin komorniczy przebiegał w 2023 roku według następującego harmonogramu:
- 18 kwietnia 2023 r. godz. 10.00 – dzień pierwszy (część pierwsza egzaminu),
- 19 kwietnia 2023 r. godz. 10.00 – dzień drugi (część druga egzaminu),
- 20 kwietnia 2023 r. godz. 10.00 – dzień trzeci (część trzecia i czwarta egzaminu).
Pierwsza i druga cześć egzaminu obejmuje rozwiązanie zadań, dotyczących czynności wchodzących w zakres ustawowych zadań komorników. Trzecia część egzaminu obejmuje rozwiązanie zadania, polegającego na przygotowaniu projektu czynności, o których mowa w art. 767 § 5 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego, podjętych w związku z wniesieniem skargi na czynności komornika. Czwarta część egzaminu obejmuje rozwiązanie zadania z zakresu zasad wykonywania zawodu i zasad etyki polegającego na przygotowaniu opinii prawnej.
Osoby zdające egzamin komorniczy w tym roku, w ramach pierwszej części egzaminu musiały między innymi:
- wystąpić z wnioskiem o tymczasowe wypłacenie Komornikowi sumy odpowiadającej wysokości wydatków i opłat komorniczych, od których zależy podjęcie czynności przez Komornika, należnych od strony zwolnionej od kosztów komorniczych
- zawiadomić dłużnika (wraz z pierwszą czynnością – zajęciem wierzytelności z tytułu nadpłaty podatku) o wszczęciu egzekucji wraz ze stosownymi pouczeniami;
- wystąpić z zapytaniami w szczególności do: Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, systemu Ognivo, CEPIK oraz Centralnej Bazy Danych Ksiąg Wieczystych, a po uzyskaniu odpowiedzi z systemu Ognivo dokonać zajęcia rachunku bankowego i zawiadomić stronę o tej czynności z uwzględnieniem treści art. 891(1) § 1 k.p.c.
W ramach drugiej części egzaminu komorniczego, zdający powinni między innymi:
- wezwać wierzycielkę do przedłożenia odpisu postanowienia o zwolnieniu jej od kosztów sądowych w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania pod rygorem uznania, że nie przysługuje jej zwolnienie od kosztów sądowych (art. 45 ust. 6 u.k.k.).;
- wobec przedłożenia przez wierzycielkę odpisu postanowienia o zwolnieniu jej od kosztów sądowych, wystąpić do Sądu Rejonowego w Kołobrzegu z wnioskiem o tymczasowe wypłacenie Komornikowi sumy odpowiadającej wysokości wydatków i opłat komorniczych, od których zależy podjęcie czynności przez komornika, należnych od strony zwolnionej od kosztów komorniczych;
- zawiadomić dłużnika (wraz z pierwszą czynnością – zajęciem wierzytelności u naczelnika urzędu skarbowego) o wszczęciu egzekucji wraz ze stosownymi pouczeniami na podstawie art. 805 § 1 k.p.c.;
- sporządzić protokół z przebiegu czynności w miejscu zamieszkania dłużnika (spełniający wymogi z art. 809 k.p.c. z uwzględnieniem treści art. 809(1) k.p.c.).
Trzecie zadanie polegało natomiast na sporządzeniu projektu uzasadnienia zaskarżonej czynności, gdyż brak było podstaw do uwzględnienia skargi, z kolei zadanie czwarte wymagało sporządzenia opinii prawnej obejmującej ocenę zachowania komornika w oparciu o zasady etyki.
Egzamin adwokacki rozpoczął się 25 kwietnia i trwał cztery dni. Do egzaminacyjnych zmagań zgłosiło się w tym roku 1558 chętnych. Egzamin przebiegał według następującego harmonogramu:
- 25 kwietnia 2023 r. godz. 10.00 – część pierwsza, obejmująca rozwiązanie zadania z zakresu prawa karnego,
- 26 kwietnia 2023 r. godz. 10.00 – część druga, obejmująca rozwiązanie zadania z zakresu prawa cywilnego lub rodzinnego,
- 27 kwietnia 2023 r. godz. 10.00 – część trzecia, obejmująca rozwiązanie zadania z zakresu prawa gospodarczego o
- 28 kwietnia 2023 r. godz. 10.00 – część czwarta i piąta, obejmująca rozwiązanie zadań z zakresu prawa administracyjnego i z zakresu zasad wykonywania zawodu lub zasad etyki.
W tym roku zdający musieli zmierzyć się między innymi z umową pożyczki, problematyką zniesienia współwłasności i zasiedzenia czy przestępstwem kradzieży.
Egzamin radcowski w 2023 roku przeprowadzały 33 komisje. Chęć przystąpienia do egzaminu zadeklarowały 2073 osoby.
Egzamin radcowski, podobnie jak adwokacki, odbył się w dniach 25 - 28 kwietnia i przebiegał wedle ustalonego harmonogramu:
- 25 kwietnia 2023 r. godz. 10.00 – część pierwsza, obejmująca rozwiązanie zadania z zakresu prawa karnego,
- 26 kwietnia 2023 r. godz. 10.00 – część druga, obejmująca rozwiązanie zadania z zakresu prawa cywilnego lub rodzinnego
- 27 kwietnia 2023 r. godz. 10.00 – część trzecia, obejmująca rozwiązanie zadania z zakresu prawa gospodarczego
- 28 kwietnia 2023 r. godz. 10.00 – część czwarta i piąta, obejmująca rozwiązanie zadań z zakresu prawa administracyjnego i z zakresu zasad wykonywania zawodu lub zasad etyki.
W tym roku przyszli radcowie prawni musieli zmierzyć się z takimi tematami, jak między innymi przestępstwo kradzieży, rozwiązanie spółki czy skarga do WSA. Egzaminacyjne zmagania zwieńczyła natomiast opinia prawna z zakresu zasad wykonywania zawodu lub zasad etyki.
Wnioski o dopuszczenie do egzaminu adwokackiego złożyło 1622 osoby, w tym 1347 aplikantów i 275 osób uprawnionych z innych tytułów, a do egzaminu radcowskiego - 2164 osoby, w tym 1838 aplikantów i 326 osób uprawnionych z innych tytułów. Dane te pokazują spadek liczby chętnych przystępujących do egzaminu zawodowego w 2023 roku. W przypadku egzaminu radcowskiego w 2022 roku egzamin przeprowadzało 37 komisji, w 2023 roku zaś jedynie 33 komisje. Egzamin adwokacki przeprowadziło 27 komisji (w roku 2022 - 28 komisji).
W skład każdej komisji egzaminacyjnej wchodzi 8 osób:
a) 4 przedstawicieli Ministra Sprawiedliwości – sędziów sądów powszechnych i sądów administracyjnych;
b) 4 adwokatów lub radców prawnych, delegowanych odpowiednio przez Naczelną Radę Adwokacką albo Krajową Radę Radców Prawnych.
W 2022 roku do egzaminu komorniczego przystąpiły 63 osoby. Pozytywny wynik z tego egzaminu uzyskało 48 osób, co stanowi 76% ogółu przystępujących. Do egzaminu adwokackiego przystąpiło 1604 zdających, a wynik pozytywny uzyskało 1321 osób, co stanowi ok. 82% ogółu przystępujących. Najwyższy poziom zdawalności uzyskali aplikanci, którzy przystąpili do egzaminu bezpośrednio po ukończeniu aplikacji - ok. 90%. Wśród pozostałych aplikantów odsetek ten wyniósł ok. 71%, natomiast wśród osób uprawnionych do przystąpienia do egzaminu bez odbycia aplikacji - ok. 54%.
Czytam więcej artykułów w: Egzaminy prawnicze
Egzamin radcowski zdawało w 2022 roku 2135 osób. Pozytywny wynik uzyskały 1744 osoby, co stanowi blisko 82% ogółu przystępujących. Najwyższe wyniki uzyskali aplikanci, którzy przystąpili do egzaminu bezpośrednio po ukończeniu aplikacji – ok. 88 %. Wśród pozostałych aplikantów oraz wśród osób uprawnionych do przystąpienia do egzaminu bez odbycia aplikacji odsetek ten wyniósł ok. 59 %.
Źródło:
- komunikat Ministerstwa Sprawiedliwości, https://www.gov.pl/web/sprawiedliwosc/wyniki-egzaminow-komorniczego-adwokackiego-i-radcowskiego2
- ogłoszenia i komunikaty dot. zawodowych egzaminów prawniczych, https://www.gov.pl/web/sprawiedliwosc/ogloszenia-i-komunikaty2
Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione.
UOKiK zaprasza studentów na Summer Camp
2023-04-07 19:00Egzamin radcowski 2023 - te zadania dały wynik negatywny
2023-06-03 12:00