Zapis na sąd polubowny w praktyce

artykul

W ramach niniejszego artykułu omawiamy najistotniejsze regulacje dotyczące zapisu na sąd polubowny.

Postępowanie przed sądem polubownym

Ustawodawca normuje zapis na sąd polubowny w ramach art. 1154 i n. k.p.c. Sądy polubowne są sądami niepaństwowymi. Postępowanie toczące się przed nimi jest jednoinstancyjne. Sąd polubowny rozpoznaje sprawę na mocy zapisu na sąd polubowny. Jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, strony mogą poddać pod rozstrzygnięcie sądu polubownego:
1) spory o prawa majątkowe, z wyjątkiem spraw o alimenty;
2) spory o prawa niemajątkowe, jeżeli mogą one być przedmiotem ugody sądowej.

Sąd polubowny wydaje wyrok. Strony mogą też zawrzeć przed tym sądem ugodę. Moc prawna wyroku sądu polubownego lub ugody przed nim zawartej jest równa wyrokowi sądu lub ugodzie zawartej przed sądem po ich uznaniu przez sąd lub po stwierdzeniu przez sąd ich wykonalności.

Skutek zapisu na sąd polubowny

Skutek zapisu na sąd polubowny sprowadza się w szczególności do tego, że w razie wniesienia do sądu sprawy dotyczącej sporu objętego zapisem, sąd odrzuca pozew lub wniosek o wszczęcie postępowania nieprocesowego, jeżeli pozwany albo uczestnik postępowania nieprocesowego podniósł zarzut zapisu na sąd polubowny przed wdaniem się w spór co do istoty sprawy. Zasady tej nie stosuje się, gdy zapis na sąd polubowny jest nieważny, bezskuteczny, niewykonalny albo utracił moc, jak również wtedy, gdy sąd polubowny orzekł o swej niewłaściwości. 

Zapis na sąd polubowny – podstawowe postanowienia umowy

Poddanie sporu pod rozstrzygnięcie sądu polubownego wymaga umowy stron, w której należy wskazać przedmiot sporu lub stosunek prawny, z którego spór wyniknął lub może wyniknąć. Jest to podstawowa treść omawianej umowy, którą można wzbogacić zgodnie z wolą stron. Bezskuteczne są jednak postanowienia zapisu na sąd polubowny naruszające zasadę równości stron, w szczególności uprawniające tylko jedną stronę do wytoczenia powództwa przed sądem polubownym przewidzianym w zapisie albo przed sądem.

Uwaga
Bezskuteczne są postanowienia zapisu na sąd polubowny naruszające zasadę równości stron, w szczególności uprawniające tylko jedną stronę do wytoczenia powództwa przed sądem polubownym przewidzianym w zapisie albo przed sądem.

Zapis na sąd polubowny – określenie sądu polubownego

Zapis na sąd polubowny może wskazywać stały sąd polubowny jako właściwy do rozstrzygnięcia sporu. Jeżeli strony nie postanowiły inaczej, wiąże je regulamin stałego sądu polubownego obowiązujący w dacie wniesienia pozwu. 

Fragment projektu zapisu na sąd polubowny:

(...)

§ 1

Strony zgodnie oświadczają, że w dniu … zawarły umowę o …, której kopia stanowi załącznik nr 3 do niniejszej umowy. 

§ 2 

1. Wszelkie spory wynikłe na podstawie umowy, o której mowa w § 1, zostają poddane pod rozstrzygnięcie Stałego Sądu Polubownego przy ……………………… (dalej jako „Sąd Polubowny”).
2. Rozpoznanie sprawy przez Sąd Polubowny następuje na podstawie jego Regulaminu, który jest dostępny pod adresem internetowym https:// ……………………… .

(...)

Zapis na sąd polubowny – forma umowy

Zapis na sąd polubowny powinien być sporządzony na piśmie. Wymaganie dotyczące formy zapisu na sąd polubowny jest spełnione także wtedy, gdy zapis zamieszczony został w wymienionych między stronami pismach lub oświadczeniach złożonych za pomocą środków porozumiewania się na odległość, które pozwalają utrwalić ich treść. Powołanie się w umowie na dokument zawierający postanowienie o poddaniu sporu pod rozstrzygnięcie sądu polubownego spełnia wymagania dotyczące formy zapisu na sąd polubowny, jeżeli umowa ta jest sporządzona na piśmie, a to powołanie się jest tego rodzaju, że czyni zapis częścią składową umowy.

 

Fragmenty zapisu na sąd polubowny pochodzą z Programu Scripta https://programscripta.pl

 

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione. 

PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy

Odwiedź nasz Sklep, polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze

>>Powrót do artykułów w: Prawo w praktyce

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej