Zastrzeżenie numeru PESEL coraz popularniejsze

Zastrzeżenie numeru PESEL coraz popularniejsze

Źródło grafiki: https://pixabay.com/photos/mobile-phone-business-phone-998871/

Zastrzeżenie numeru PESEL to skuteczny sposób ochrony przed kradzieżą tożsamości. Jak pokazują oficjalne dane, rośnie liczba Polaków korzystających z powyższego rozwiązania.

Ponad 6 mln Polaków zastrzegło numer PESEL

Resort cyfryzacji podał oficjalne dane dotyczące liczby osób, które zastrzegły numer PESEL. Okazuje się, że od początku roku liczba osób z aktywnie zastrzeżonym numerem PESEL wzrosła o ponad milion, co oznacza, że zastrzeżony numer PESEL ma obecnie 6,5 mln Polaków. Warto przypomnieć, że zastrzeżenie numeru PESEL stało się skutecznym narzędziem ochrony przed kradzieżą tożsamości i oszustwami wraz z wejście w życie przepisów, które od 1 czerwca 2024 roku obligują wszystkie instytucje finansowe (banki, firmy pożyczkowe) do weryfikacji, czy dana osoba ma zastrzeżony numer PESEL. Jeżeli numer PESEL ma status zastrzeżony, wówczas nie jest możliwe np. udzielenie pożyczki czy kredytu. 

Jak zastrzec swój PESEL?

Zastrzeżenie numeru PESEL to bezpłatna, szybka i prosta usługa elektroniczna dostępna w aplikacji mObywatel lub na portalu mobywatel.gov.pl. PESEL można też zastrzec, składając wniosek w dowolnym urzędzie gminy.  Warto pamiętać, że zastrzeżenie numeru PESEL nie uniemożliwia normalnego funkcjonowania. Z zastrzeżonym numerem PESEL nadal można między innymi:

 -   zarejestrować się do lekarza,
 -   zrealizować receptę,
 -   wypłacić środki w bankomacie,
 -   zlecić przelew bankowy,
 -   wyjechać za granicę lub
 -   załatwić sprawę urzędową.

Zastrzeżenie numeru PESEL jest bezpłatne.

 

Źródło:

Komunikat, https://pap-mediaroom.pl/nauka-i-technologie/mc-juz-65-miliona-osob-zastrzeglo-swoj-numer-pesel-komunikat

 

 

_____________________________________

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione. 

PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy

Polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze oraz Instagramie

 

>>Powrót do artykułów w: Aktualności

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej