Zawarcie umowy o pracę w systemie teleinformatycznym to kolejne rozwiązanie związane z cyfryzacją. Zdaniem projektodawcy, system zmniejszy obciążenie pracodawców, w praktyce jednak może on okazać się kolejnym narzędziem kontroli zawierania umów przez ZUS.
Zgodnie z projektem ustawy o systemie teleinformatycznym do obsługi niektórych umów, zawieranie umów o pracę, umów zlecenia czy umów o świadczenie usług na warunkach zlecenia mozliwe będzie w systemie teleinformatycznym, według gotowego wzorca. Jak czytamy w uzasadnieniu, system teleinformatyczny ma ułatwić prawidłowe naliczanie i odprowadzanie podatków oraz składek na ubezpieczenie. Dodatkowo rozszerzone zostanie zastosowanie podpisu zaufanego na zawieranie: umów o pracę, umów zlecenia, umów o świadczenie usług, do których stosuje się przepisy o zleceniu oraz umów uaktywniających.
Projektodawca wskazuje, że dzięki nowym przepisom zawieranie umów o pracę, odprowadzanie składek na ubezpieczenia społeczne i zaliczek na podatek dochodowy stanie się bardzo proste. Nie trzeba będzie oddzielnie wykonywać poszczególnych czynności wynikających z różnych obowiązków prawnych ani samodzielnie konstruować umowy. Wszystkie funkcjonalności dostępne będą w przyjaznej aplikacji internetowej, razem z gotowymi wzorami standardowych umów. System teleinformatyczny będzie bowiem obsługiwał proces zawierania i przechowywania umów oraz udostępniania dokumentacji pracowniczej. Dane wprowadzone do systemu mają automatycznie trafiać do ZUS i urzędów skarbowych.
Warto jednak zauważyc, że nowe rozwiązanie sprzyjać będzie również kontroli zawieranych umów. Pierwszym narzędziem jest istniejący od 2021 roku obowiązek zgłaszania do ZUS umów o dzieło. Obowiązek ten dotyczy każdej osoby, która zawiera umowę o dzieło, niezależnie od tego, czy jest zarejestrowana w ZUS jako płatnik składek czy też nie.
Źródło:
- projekt ustawy o systemie teleinformatycznym do obsługi niektórych umów, przedłożony przez ministra rodziny i polityki społecznej, https://www.gov.pl/web/premier
Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło.
Informacja o przejściu zakładu pracy w praktyce
2023-10-06 09:25Wzrost płacy minimalnej w 2025 roku
2024-06-14 11:30Gdy mobbing staje się przestępstwem
2022-03-11 18:13Prawa autorskie do utworu powstałego w ramach stosunku pracy
2022-05-31 13:20Płaca minimalna w 2024 roku
2023-06-14 07:00Nowa ustawa ureguluje 17 zawodów medycznych
2023-04-01 10:00SN o statusie emeryta - byłego pracownika
2024-08-16 08:48Ochrona pracowników przed substancjami reprotoksycznymi
2024-04-29 00:01