Zawodowe egzaminy prawnicze - jak najlepiej się do nich przygotować?

artykul

Trwają zawodowe egzaminy prawnicze. Adepci zawodów prawniczych zmagają się z zadaniami, które przygotowała dla nich komisja egzaminacyjna. Uniwersalnym pytaniem, które zadają wszyscy jest, jak właściwie przygotować się do egzaminu, by go zdać. Czy istnieje zatem prosty sposób na sukces? Jaką strategię przygotowań wybrać? Te pytania zadaje dziś wielu. My natomiast podpowiemy kilka sprawdzonych patentów, które być może przyczynią się do sukcesu.

Zawodowe egzaminy prawnicze a strategia przygotowań do egzaminu

Zawodowe egzaminy prawnicze odbywają się co roku, we wskazanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości terminie. W tym czasie adepci zawodów prawniczych (przyszli komornicy, adwokaci, radcowie prawni) zmagają się z zadaniami z zakresu prawa cywilnego, karnego, gospodarczego, administracyjnego oraz etyki zawodowej. Choć apogeum egzaminacyjnych emocji następuje w dniach sprawdzianu wiedzy, to atmosfera stanu podwyższonej gotowości towarzyszyła wielu już od momentu opracowywania właściwej strategii przygotowań, mającej zagwarantować sukces. Należy więc zadać pytanie, jakie to strategie i czy istnieje „ta jedyna”, której skuteczność jest gwarantowana.

Ubiegłoroczne zadania egzaminacyjne na start  

Najstarsza i najprostsza strategia przygotowań egzaminacyjnych to rozwiązywanie zadań z lat ubiegłych. Zna ją każdy i każdy praktykuje ją od co najmniej czasów maturalnych. Wprawdzie  metoda ta nie gwarantuje, że rozwiązywane zadanie pojawi się na naszym egzaminie (wszakże „to już było”), jednak pozwoli nam nabrać egzaminacyjnej ogłady, zmierzyć czas potrzebny na rozwiązanie poszczególnych zadań, a także – dzięki posiadanemu kluczowi odpowiedzi – sprawdzić, czy nasze odpowiedzi pokrywają się z rozwiązaniami podanymi przez autorów arkuszy egzaminacyjnych.  Na ogół jest to pierwsza, lecz nie jedyna metoda przygotowań. Stanowi ona z pewnością dobry wstęp do dalszej pracy.

Metoda self-study

Wielu z nas kładzie nacisk na samorozwój. Prócz rozwiązywania zadań z lat ubiegłych, stawiamy również na „uczenie się samemu”, co w rzeczywistości oznacza przeglądanie tysięcy stron komentarzy, podręczników czy orzeczeń sądowych. Z pomocą przychodzą nam także wydawnictwa prawnicze, które oferują szereg opracowań praktycznych, ukazujących problematykę stosowania prawa w formie „law in action”. Metoda self-study jest z pewnością idealna dla osób zdyscyplinowanych, dla których nie jest problemem codzienna rutyna przedegzaminacyjnych przygotowań. A co jeśli systematyczność jest naszą słabą stroną, a pierwotny zapał szybko się wypala?

Specjalistyczne kursy przygotowujące do prawniczych egzaminów zawodowych

Niektórzy wybierają pomoc wykwalifikowanych nauczycieli i  uczęszczają na kursy przygotowujące do egzaminów prawniczych. Jest to rozwiązanie polecane szczególnie tym osobom, które mają problem z samodyscypliną czy systematycznością. W ramach kursów przygotowujących do egzaminów prawniczych, ich uczestniczy nie tylko rozwiązują poszczególne problemy prawne charakterystyczne dla modelu egzaminu, ale również otrzymują praktyczne rady, których znajomość może w przyszłości pomóc. Oczywiście skuteczność tej metody zależy nie tylko osoby prowadzącej szkolenie, ale także od samych jego uczestników.         

Postaw na wypoczynek i … czekoladę

 Niezależnie od stosowanych metod, uniwersalnym patentem jest postawienie na właściwy wypoczynek i czekoladę. Tak, tak, moi drodzy, odpowiednia dawka snu i endorfin naprawdę czyni cuda. Co więcej, badania dowiodły, że osoby, które wysypiają się mają zwiększoną sprawność umysłową i zdolność koncentracji. Jak zatem widać, wpływ wysypiania się na sprawność naszego mózgu jest ogromny, podczas gdy brak snu … obniża naszą inteligencję. Podobnie jest z czekoladą. Jej dobroczynny wpływ na nasz układ nerwowy jest niekwestionowany. Usprawnia krążenie i dodaje energii. A dodatkowo, poprawia nastrój.  I choć niektórzy z nas obawiają się nadprogramowych kilogramów, to z pewnością nie przyczyni się do tego odrobina tego kakaowego specjału. Bowiem czyż nie zasłużyliśmy na to, by raz na jakiś czas odrobinę osłodzić sobie prawnicze życie? :)

Zobacz więcej artykułów w: Egzaminy prawnicze

 

marketing prawniczy


   

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione.

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej