Źródło grafiki: https://pixabay.com
24 września - tego dnia ruszą egzaminy wstępne na aplikacje prawnicze. Młodzi adepci prawa, marzący o karierze adwokata, radcy prawnego, komornika czy notariusza, przystąpią tego dnia do rozwiązywania zadań testowych, które być może staną się przepustką do wymarzonego zawodu.
Państwowe egzaminy wstępne na aplikacje prawnicze odbędą się 24 września o godzinie 11.00. Tego dnia młodzi prawnicy po raz siedemnasty zmierzą się z zadaniami egzaminacyjnymi na aplikację adwokacką, radcowską i notarialną oraz po raz piętnasty na aplikację komorniczą.
Egzaminy na aplikacje zostaną jednocześnie przeprowadzone w 21 miastach. Dotąd powołane zostały 53 komisje egzaminacyjne (21 komisji ds. aplikacji adwokackiej, 23 komisje ds. aplikacji radcowskiej, 6 komisji ds. aplikacji notarialnej oraz 3 komisje ds. aplikacji komorniczej).
Kandydaci na aplikantów będą rozwiązywali testy liczące po 150 pytań, zawierających po trzy propozycje odpowiedzi. Pozytywny wynik otrzymają kandydaci, którzy odpowiedzą poprawnie na minimum 100 pytań. Egzamin potrwa 150 minut.
W przypadku osób niepełnosprawnych, na wniosek kandydata złożony wraz z odpowiednimi dokumentami możliwe jest:
- wydłużenie czasu na rozwiązywanie zestawu pytań testowych (150 minut) o połowę tj. o 75 minut,
- udzielenie zgody przez przewodniczącego komisji egzaminacyjnej lub jego zastępcę na szczególny sposób rozwiązywania zestawu pytań testowych.
Jak podaje resort sprawiedliwości,według stanu na 19 sierpnia 2022 r. wnioski o dopuszczenie do tych egzaminów złożyło łącznie ok. 6 060 kandydatów, w tym:
- na aplikację adwokacką ok. 2 270 osób,
- na aplikację radcowską ok. 2 900 osób,
- na aplikację notarialną ok. 720 osób,
- na aplikację komorniczą ok. 170 osób.
Jak zastrzega resort sprawiedliwości, liczby te mogą ulec zmianie po wpływie wszystkich zgłoszeń wysłanych pocztą.
Źródło:
-oficjalny komunikat MS, https://www.gov.pl/web/sprawiedliwosc
Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło.
Zdolność prawna osoby fizycznej
2022-04-19 10:10Egzamin radcowski 2023 - te zadania dały wynik negatywny
2023-06-03 12:00Prawo Nowych Technologii tematem warsztatów dla aplikantów
2023-04-15 09:00