Zdajesz egzamin wstępny na aplikację? Zobacz, jakie dokumenty musisz złożyć

artykul

Jakie dokumenty powinny złożyć osoby, które planują przystąpić do egzaminu wstępnego na aplikacje prawnicze? Kiedy mija termin zgłoszeń? Na co zwrócić szczególną uwagę? Podpowiadamy.

Zgłoszenie o przystąpieniu do egzaminu wstępnego na aplikację 

Każdy, kto planuje przystąpić do tegorocznego egzaminu wstępnego na aplikację adwokacką, radcowską, notarialną bądź komorniczą musi pamiętać o zgłoszeniu. Zgłoszenie o przystąpieniu do egzaminu wstępnego na aplikację należy złożyć w siedzibie komisji kwalifikacyjnej. Termin zgłoszenia upływa 16 sierpnia i nie podlega przywróceniu.

>>Czytam więcej artykułów w: Aplikacja

 

Co powinno zawierać zgłoszenie o przystąpieniu do egzaminu wstępnego na aplikację? 

Czas przejść do wykazu dokumentów. Składane do właściwej komisji kwalifikacyjnej zgłoszenie o przystąpieniu do egzaminu wstępnego powinno zawierać:

1) wniosek o dopuszczenie do egzaminu wstępnego,
2) kwestionariusz osobowy,
3) życiorys (czyli po prostu CV),
4) kopię dokumentu potwierdzającego ukończenie wyższych studiów prawniczych w Rzeczypospolitej Polskiej i uzyskanie tytułu magistra lub zagranicznych studiów prawniczych uznanych w Rzeczypospolitej Polskiej, albo zaświadczenie o zdaniu egzaminu magisterskiego,
5) zamiast dokumentów, o którym mowa w pkt 4, można złożyć zaświadczenie, z którego wynika, iż kandydat zdał wszystkie egzaminy i odbył praktyki przewidziane w planie wyższych studiów prawniczych oraz ma wyznaczony termin egzaminu magisterskiego. Warunkiem dopuszczenia do egzaminu wstępnego takiego kandydata jest złożenie przez niego w siedzibie komisji kwalifikacyjnej nie później niż 7 dni (23 września 2023 r.) przed terminem egzaminu wstępnego kopii dokumentu potwierdzającego ukończenie wyższych studiów prawniczych w Rzeczypospolitej Polskiej i uzyskanie tytułu magistra lub zagranicznych studiów prawniczych uznanych w Rzeczypospolitej Polskiej, albo zaświadczenia o zdaniu egzaminu magisterskiego,
6) oryginał dowodu uiszczenia opłaty za egzamin wstępny,
7) 3 zdjęcia zgodnie z wymaganiami obowiązującymi przy wydawaniu dowodów osobistych.

Kwestionariusz osobowy czy wniosek o dopuszczenie do egzaminu wstępnego można pobrać ze stron właściwych Izb: adwokackiej, radcowskiej, notarialnej czy komorniczej.

Kwestionariusz osobowy wymaga podania takich danych, jak m.in.:

1.    imię i nazwisko, w przypadku zmiany nazwiska należy też podać poprzednie
2.    numer PESEL
3.    seria i numer dowodu osobistego
4.    obywatelstwo
5.    adres korespondencyjny
6.    adres zameldowania/zamieszkania
7.    dane kontaktowe: telefon / e-mail
8.    nazwa uczelni, data ukończenia, stopień/tytuł naukowy
9.    tryb studiów: stacjonarne/niestacjonarne
10.    data ukończenia studiów wyższych
11.    ocena na dyplomie
12.    który raz przystępuje się do egzaminu wstępnego na aplikację 
13.    karalność.

>>Czytam więcej artykułów w: Testy

Opłata za egzamin wstępny ma aplikację

Opłata za egzamin wstępny na aplikację wynosi w tym roku 1 125 złotych.

 

_____________________________________

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione. 

PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy

Odwiedź nasz Sklep, polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze

 

 

>>Powrót do artykułów w: Młody Prawnik

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej