Zielone światło dla renty wdowiej

artykul

Rada Ministrów przyjęła kierunkowe stanowisko dotyczące ustanowienia renty wdowiej.

Renta wdowia

W obecnym stanie prawnym, w przypadku zbiegu prawa do kilku świadczeń emerytalno-rentowych, znajduje zastosowanie zasada wypłaty jednego świadczenia. W takim przypadku osoba uprawniona dokonuje wyboru, które ze świadczeń chce otrzymywać. W braku decyzji przysługuje świadczenie wyższe. Zasada ta odnosi się także do zbiegu prawa do renty rodzinnej z innymi świadczeniami emerytalno-rentowymi.

Obywatelski projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw zakłada wprowadzenie tzw. renty wdowiej, czyli możliwości pobierania łącznie renty rodzinnej oraz innego świadczenia emerytalno-rentowego (np. emerytury czy renty z tytułu niezdolności do pracy). Projekt przewiduje m.in., że jedno ze świadczeń wypłacane byłoby w całości, a drugie w części. Projektowane przepisy mają zapobiegać degradacji ekonomicznej gospodarstw seniorów wskutek śmierci małżonka. Na ich podstawie uprawniony będzie mógł jednocześnie pobierać dotychczas przysługujące świadczenie oraz, dodatkowo, także część świadczenia po zmarłym współmałżonku.

Przychylne stanowisko Rady Ministrów

W dniu 23 lipca 2024 r. Rada Ministrów ogłosiła przychylne stanowisko wobec wyżej wskazanego projektu, z tym jednak zastrzeżeniem, że należy go odpowiednio uzupełnić na etapie prac parlamentarnych. Jak czytamy w rządowym komunikacie, projekt wymaga doprecyzowania kręgu osób uprawnionych do renty rodzinnej, które mogą skorzystać z reguły zbiegu. Według rządu konieczne jest też rozważenie ostatecznego limitu podlegających wypłacie świadczeń w zbiegu tak, aby z rozwiązania mogły korzystać przede wszystkim osoby starsze obciążone rzeczywistym ryzykiem degradacji ekonomicznej wskutek śmierci małżonka.

Wysokość świadczenia

Planuje się przyjąć model stopniowego dochodzenia do ostatecznej wysokości drugiego świadczenia, co z jednej strony jest podyktowane koniecznością uwzględnienia potrzeby realizacji celów projektu, a z drugiej - możliwościami finansowymi budżetu państwa, Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz Funduszu Emerytalno-Rentowego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Z tego powodu Rada Ministrów uznała za optymalne rozwiązanie, zgodnie z którym drugie świadczenie wypłacane będzie w okresie:
-od 1 lipca 2025 r. do 31 grudnia 2026 r. w wysokości 15%,
-od 1 stycznia 2027 r. w wysokości 25%.

Planowane wejście w życie

Według rządu projekt powinien wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r. Nabycie prawa do korzystania ze świadczeń zgodnie z regułą zbiegu i wypłata świadczeń na jej podstawie następowałyby jednak od 1 lipca 2025 r., co podyktowane jest potrzebą przygotowania się przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych do wykonywania nowego zadania.

Źródła:
-komunikat dostępny w Serwisie Rzeczypospolitej Polskiej, https://www.gov.pl/web/premier/renta-wdowia-wsparcie-seniorow-po-stracie-wspolmalzonka [dostęp: 24.7.2024 r.];
-komunikat dostępny w Serwisie Rzeczypospolitej Polskiej, https://www.gov.pl/web/premier/stanowisko-wobec-obywatelskiego-projektu-ustawy-o-zmianie-ustawy-o-emeryturach-i-rentach-z-funduszu-ubezpieczen-spolecznych-oraz-niektorych-innych-ustaw-w-celu-wprowadzenia-renty-wdowiej-druk-nr-32 [dostęp: 24.7.2024 r.].

_____________________________________

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione. 

PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy

Odwiedź nasz Sklep, polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze

 

>>Powrót do artykułów w: Aktualności

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej