Rada Ministrów przyjęła kierunkowe stanowisko dotyczące ustanowienia renty wdowiej.
W obecnym stanie prawnym, w przypadku zbiegu prawa do kilku świadczeń emerytalno-rentowych, znajduje zastosowanie zasada wypłaty jednego świadczenia. W takim przypadku osoba uprawniona dokonuje wyboru, które ze świadczeń chce otrzymywać. W braku decyzji przysługuje świadczenie wyższe. Zasada ta odnosi się także do zbiegu prawa do renty rodzinnej z innymi świadczeniami emerytalno-rentowymi.
Obywatelski projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw zakłada wprowadzenie tzw. renty wdowiej, czyli możliwości pobierania łącznie renty rodzinnej oraz innego świadczenia emerytalno-rentowego (np. emerytury czy renty z tytułu niezdolności do pracy). Projekt przewiduje m.in., że jedno ze świadczeń wypłacane byłoby w całości, a drugie w części. Projektowane przepisy mają zapobiegać degradacji ekonomicznej gospodarstw seniorów wskutek śmierci małżonka. Na ich podstawie uprawniony będzie mógł jednocześnie pobierać dotychczas przysługujące świadczenie oraz, dodatkowo, także część świadczenia po zmarłym współmałżonku.
W dniu 23 lipca 2024 r. Rada Ministrów ogłosiła przychylne stanowisko wobec wyżej wskazanego projektu, z tym jednak zastrzeżeniem, że należy go odpowiednio uzupełnić na etapie prac parlamentarnych. Jak czytamy w rządowym komunikacie, projekt wymaga doprecyzowania kręgu osób uprawnionych do renty rodzinnej, które mogą skorzystać z reguły zbiegu. Według rządu konieczne jest też rozważenie ostatecznego limitu podlegających wypłacie świadczeń w zbiegu tak, aby z rozwiązania mogły korzystać przede wszystkim osoby starsze obciążone rzeczywistym ryzykiem degradacji ekonomicznej wskutek śmierci małżonka.
Planuje się przyjąć model stopniowego dochodzenia do ostatecznej wysokości drugiego świadczenia, co z jednej strony jest podyktowane koniecznością uwzględnienia potrzeby realizacji celów projektu, a z drugiej - możliwościami finansowymi budżetu państwa, Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz Funduszu Emerytalno-Rentowego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Z tego powodu Rada Ministrów uznała za optymalne rozwiązanie, zgodnie z którym drugie świadczenie wypłacane będzie w okresie:
-od 1 lipca 2025 r. do 31 grudnia 2026 r. w wysokości 15%,
-od 1 stycznia 2027 r. w wysokości 25%.
Według rządu projekt powinien wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r. Nabycie prawa do korzystania ze świadczeń zgodnie z regułą zbiegu i wypłata świadczeń na jej podstawie następowałyby jednak od 1 lipca 2025 r., co podyktowane jest potrzebą przygotowania się przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych do wykonywania nowego zadania.
Źródła:
-komunikat dostępny w Serwisie Rzeczypospolitej Polskiej, https://www.gov.pl/web/premier/renta-wdowia-wsparcie-seniorow-po-stracie-wspolmalzonka [dostęp: 24.7.2024 r.];
-komunikat dostępny w Serwisie Rzeczypospolitej Polskiej, https://www.gov.pl/web/premier/stanowisko-wobec-obywatelskiego-projektu-ustawy-o-zmianie-ustawy-o-emeryturach-i-rentach-z-funduszu-ubezpieczen-spolecznych-oraz-niektorych-innych-ustaw-w-celu-wprowadzenia-renty-wdowiej-druk-nr-32 [dostęp: 24.7.2024 r.].
_____________________________________
Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione.
PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy
Odwiedź nasz Sklep, polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze
Trwają finalne konsultacje dotyczące KSeF
2024-11-14 18:00Trwa cisza wyborcza i referendalna
2023-10-14 10:51Słodki kryzys jednak nie w Polsce
2022-07-22 13:00Zawód psychologa wymaga ustanowienia nowych ram prawnych
2024-07-05 09:46Trzy banki z zarzutami. Chodzi o wakacje kredytowe
2022-09-06 08:00Prawo pracy w praktyce - kulisy powstania
2023-08-25 10:30Coraz mniej czasu na złożenie deklaracji CEEB
2022-06-24 10:30