Zimą zadbaj o swego psa

Zimą zadbaj o swego psa

Źródło grafiki: https://pixabay.com

Są z nami gdy się uśmiechamy i gdy cierpimy, darzą nas bezwarunkową miłością. Uczą empatii i sprawiają, że samotność nie jest straszna. Czasami wystarczy spojrzenie lub słowo, a one nas rozumieją niemal tak, jakbyśmy spoglądali lub mówili do człowieka. Zwierzęta domowe, a w szczególności psy i koty towarzyszą nam na co dzień. Oto podstawowe obowiązki człowieka względem zwierzęcia domowego. Pamiętajmy o nich przez cały rok – nie tylko gdy przychodzi mróz.

Ustawa o ochronie praw zwierząt

Ochronne unormowania prawne, które dotyczą zwierząt domowych, znajdują się w ustawie z 21.8.1997 r. o ochronie praw zwierząt. Akt ten stanowi w art. 1 ust. 2, że w sprawach w nim nieuregulowanych do zwierząt stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące rzeczy. Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest jednak rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę.

Zgodnie z definicją legalną przez zwierzęta domowe rozumie się zwierzęta tradycyjnie przebywające wraz z człowiekiem w jego domu lub innym odpowiednim pomieszczeniu, utrzymywane przez człowieka w charakterze jego towarzysza. Tradycyjnie najczęstszym zwierzęcym towarzyszem człowieka jest pies lub kot. Należy zauważyć, że ustawa została pomyślana w celu ochrony wszelkich zwierząt kręgowych (art. 2 OchrZwierzU), a więc nie tylko ssaków. Tradycyjnie jednak człowiek najczęściej wybiera towarzystwo psa lub kota, toteż do tych gatunków często znajdują zastosowanie przepisy prawne.  

Podstawowe obowiązki utrzymującego zwierzę domowe

Każdy, kto utrzymuje zwierzę domowe, ma obowiązek zapewnić mu pomieszczenie chroniące je przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego, umożliwiające swobodną zmianę pozycji ciała, odpowiednią karmę i stały dostęp do wody.

Zabrania się trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin w ciągu doby lub powodujący u nich uszkodzenie ciała lub cierpienie oraz niezapewniający możliwości niezbędnego ruchu. Długość uwięzi nie może być krótsza niż 3 m.

W świetle art. 9 OchrZwierzU wyróżnić można podstawowe obowiązki osoby utrzymującej zwierzę domowe. Należą do nich:
-obowiązek zapewnienia zwierzęciu pomieszczenia chroniącego je przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego, umożliwiającego swobodną zmianę pozycji ciała;
-obowiązek zapewnienia zwierzęciu odpowiedniej karmy i stałego dostępu do wody.

Nie zawsze zwierzę żyje z nami w domu. Jeżeli nasz pies żyje w budzie, zadbajmy o to, by była to buda ocieplana, czysta i sucha, aby wejście do niej było osłonięte przed podmuchami zimnego wiatru. Różnego rodzaju koce nie sprawdzają się - warto pomyśleć o słomie, która pozwoli zwierzęciu utrzymać ciepło.

Zimą także pamiętajmy o pożywieniu, które powinno być bardziej kaloryczne, a woda do picia letnia. Jak wskazano w judykaturze w odniesieniu do obowiązku zapewnienia zwierzęciu karmy, termin "odpowiednia karma" oznacza "właściwe pożywienie", właściwe czyli odpowiednie do okoliczności, odpowiednie w relacji do przeznaczenia (zob. wyrok SR w Toruniu z 24.5.2018 r., XII W 1533/17, https://orzeczenia.torun.sr.gov.pl).

W świetle art. 9 OchrZwierzU zapewnienie zwierzęciu odpowiedniego pomieszczenia oraz odpowiedniej karmy, jak też stałego dostępu do wody spoczywa na każdym, "kto utrzymuje zwierzę domowe". Oznacza to, że obowiązek ten nie dotyczy wyłącznie właściciela zwierzęcia. Spoczywa on także na osobie, której zwierzę zostało czasowo powierzone celem sprawowania nad nim opieki.

Przez cały rok natomiast pamiętajmy o tym, by naszego towarzysza socjalizować, nie pozwolić na jego odizolowanie, gdyż ma to ogromny wpływ na jego zachowanie względem człowieka. Dbajmy o zdrowie zwierzęcia i pamiętajmy o realizowaniu szeregu obowiązków wynikających choćby z ustawy z 11.3.2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, która w art. 56 nakazuje szczepić psy przeciwko wściekliźnie.

Niezapewnienie podstawowych warunków do życia to znęcanie się nad zwierzęciem

Ustawa o ochronie zwierząt zawiera w art. 6 ust. 1a literalny zakaz znęcania się nad zwierzętami. Przez znęcanie się nad zwierzętami należy rozumieć - jak stanowi art. 6 ust. 2 OchrZwierzU - zadawanie albo świadome dopuszczanie do zadawania bólu lub cierpień. Przepis ten zawiera przykładowe wyliczenie zachowań wpisujących się w definicję znęcania. W kontekście niniejszego artykułu warto wspomnieć, że do katalogu tego ustawodawca zalicza m.in.:
-utrzymywanie zwierząt w niewłaściwych warunkach bytowania, w tym utrzymywanie ich w stanie rażącego zaniedbania lub niechlujstwa, bądź w pomieszczeniach albo klatkach uniemożliwiających im zachowanie naturalnej pozycji;
-porzucanie zwierzęcia, a w szczególności psa lub kota, przez właściciela bądź przez inną osobę, pod której opieką zwierzę pozostaje;
-wystawianie zwierzęcia domowego lub gospodarskiego na działanie warunków atmosferycznych, które zagrażają jego zdrowiu lub życiu;
-utrzymywanie zwierzęcia bez odpowiedniego pokarmu lub wody przez okres wykraczający poza minimalne potrzeby właściwe dla gatunku.

Znęcanie się nad zwierzęciem jest przestępstwem, za które grozi kara pozbawienia wolności do lat trzech. W przypadku znęcania zwierzę może być czasowo odebrane właścicielowi lub opiekunowi na podstawie decyzji wójta (burmistrza, prezydenta miasta) właściwego ze względu na miejsce pobytu zwierzęcia. Decyzja podejmowana jest z urzędu po uzyskaniu informacji od Policji, straży gminnej, lekarza weterynarii lub upoważnionego przedstawiciela organizacji społecznej, której statutowym celem działania jest ochrona zwierząt.

 

__________________________________________________

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione. 

PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy

Odwiedź nasz Sklep, polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze

 

>>Powrót do artykułów w: Rodzina

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej