Szykują się kolejne zmiany w ozusowaniu umów cywilnoprawnych. Pytanie, czy nowe zasady obejmą także umowy o dzieło, czy tylko umowy zlecenia.
Oskładkowanie umów cywilnoprawnych jest jednym z głównych założeń Krajowego Planu Odbudowy i ma ono nastąpić najpóżniej do końca marca 2023 roku. Nowe przepisy napewno obejmą umowy zlecenia. Obecnie wystarcza bowiem, że dana osoba ma w pełni oskładkowaną umowę do wysokości płacy minimalnej i wówczas od pozostałych umów zleceń nie trzeba odprowadzać składek. Innymi słowy, obowiązkowe składki odprowadza się obecnie tylko od kwoty równej 3010 zł. Po zmianie przepisów każde zlecenie podlegać będzie ozusowaniu, co w efekcie może znacząco przełożyć się na wysokość otrzymanego przez zleceniobiorcę wynagrodzenia. Odliczenie wskazanych składek pomniejszy bowiem należność za wykonane zlecenie.
Jak czytamy w rządowym dokumencie, nadrzędnym celem reformy jest ograniczenie fragmentacji rynku pracy oraz zwiększenie bezpieczeństwa socjalnego niektórych pracowników. Aby to osiągnąć, rząd chce, aby wszystkie umowy cywilnoprawne o pracę podlegały składkom na ubezpieczenia społeczne. Reforma ma zostać wprowadzona aktem prawnym, który zagwarantuje, że zatrudnienie na podstawie umów cywilnoprawnych będzie podlegało składkom na ubezpieczenia społeczne: emerytalne, rentowe, wypadkowe, z tytułu chorób zawodowych i chorobowe. Ponadto zniesiona zostanie zasada, zgodnie z którą składka na ubezpieczenie społeczne jest odprowadzana od minimalnego wynagrodzenia za pracę z tytułu umów cywilnoprawnych.
Wyjątkiem od zasady mają być wyłącznie umowy zlecenia zawieranych z uczniami szkół średnich i studentami do 26 roku życia.
O ile założenia reformy nie budzą wątpliwości interpretacyjnych w kontekście umów zlecenia, o tyle problematyczne stało się zagadnienie umowy o dzieło, bowiem ona także stanowi kontrakt o charaterze cywilnoprawnym. Z uwagi na charakter umowy o dzieło, jako umowy rezultatu ściśle związanej z zamówionym dziełem, problematyczne może okazać się wskazanie okresu podlegania ubezpieniu z tytułu tej umowy. Wydaje się więc, że zakładane przez Krajowy Plan Odbudowy ograniczenie fragmentacji rynku pracy oraz zwiększenie bezpieczeństwa socjalnego niektórych pracowników obejmie wyłacznie umowy zlecenia.
Źródło:
- robocze tłumaczenie KPO udostępnione przez resort rozwoju, https://www.gov.pl/attachment/e9154908-fc55-48b3-b765-1439b4b448ac#xd_co_f=ZjY5OGQ5ZWEtN2U4YS00NWJiLTliZGUtMmE2OWM4ZTU5NTUy~
Treści publikowane w Serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło.
Karta Dużej Rodziny na wakacjach
2022-07-19 10:00Rząd zapowiada "urlop dla przedsiębiorcy"
2024-01-12 10:00Co się zmieni w 2023 roku?
2022-12-29 22:30