Zmiana czasu - jak długo będziemy przestawiać zegarki?

artykul

Zmiana czasu z letniego na zimowy następuje zawsze w ostatni weekend października. Niektóre kraje zniosły już ten obowiązek. Czy dołączy do nich Polska? Najnowsze badania nie pozostawiają bowiem wątpliwości, że Polacy nie chcą już przestawiać zegarków.

Zmiana czasu na zimowy

Zmiana czasu na zimowy następuje zawsze pod koniec pażdziernika, a nasze zegarki przesuwają wskazówki o godzinę w tył. Choć śpimy wówczas dłużej, zmiana czasu na zimowy nie budzi euforii. Dyskusja nad zasadnością stosowanej praktyki toczy sie także na poziomie Unii Europejskiej. Konsulatacje przeprowadzone w 2018 roku wykazały, że Eurpejczycy nie chcą zmiany czasu, zaś zebrana ilość odpowiedzi była rekordowo duża i wynosiła aż 4,6,mln. Podobnie jest w Polsce.

Polacy przeciwni zmianie czasu

Jak pokazują badania sondażowe, Polacy nie chcą zmiany czasu. Zmiana czasu powinna być zniesiona według 77% badanych, zaś przeciwnego zdania jest jedynie 14% obywateli naszego kraju. W ramach przeprowadzonegp przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych sondażu zadano pytanie: "czy Pani/Pana zdaniem zmiana czasu na zimowy/letni powinna zostać zniesiona?". Sondaż przeprowadzono na zlecenie Radia Zet w dniach 21 - 22.10.2022 r. na grupie 1100 osób.

Zmiana czasu w Komisji Europejskiej

Zmiana czasu stała się także przedmiotem prac Komisji Europejskiej. Po rezolucji PE, a także w oparciu o szereg badań naukowych zaproponowano rezygnację z sezonowych zmian czasu. Prace przerwano jednak w związku z wybuchem pandemii Covid-19.

Zmiana czasu nie jest jednak tematem błahym ani pozbawionym merytorycznego uzasadnienia. Istnieje bowiem szereg badań wskazujących na negatywne skutki zmiany czasu na nasze zdrowie, samopoczucie czy środowisko. Przykładowo, badania wykonane w Japonii wykazały, że stosowanie czasu letniego może zmniejszyć emisję CO2 do atmosfery o 400 000 ton oraz pozwoli zaoszczędzić nawet 930 000 000 litrów paliwa.

Opozycja chce zachowania czasu letniego 

Również w Polsce nie brakuje inicjatyw mających na celu znieniesie praktyki zmiany czasu. Jedną znich jest projekt opozycji, który obejmuje ustawę znoszącą zmianę czasu na zimowy, czyli - innymi słowy - pozostanie przy czasie letnim. Ustawa ta nie jest jednak procedowana, co w obliczu rosnących cen energii elektrycznej nie wydaje się postępowaniem zasadnym. 

Kraje, w których zmiana czasu już nie obowiązuje

Podczas gdy u nas zniesienie obowiazku zmiany czasu jest nadal w fazie niekończących się dyskusji, w niektórych krajach postanowiono raz na zawsze skonczyć ze stosowaną praktyką. Nowe przepisy weszły w życie w dwóch krajach: w Meksyku i w Jordanii. Senat Meksyku postanowił zatwierdzić czas zimowy, jako obowiązujący przez cały rok. Z kolei Jordania zdecydowała utrzymać na zawsze czas letni. W oficjalnym oświadczeniu stwierdzono, że czas letni będzie teraz trwał „cały rok”. Czy kiedyś nastąpi to także w Polsce?

 

Źródło:

- https://apnews.com/article/mexico-bbb06a9e3f83717f72202589cb8e2626

- https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C1465907%2Cdzis-w-nocy-zmieniamy-czas-z-letniego-na-zimowy-pospimy-dluzej-ale-czy

- https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C1461886%2Cpolacy-nie-chca-zmieniac-czasu-letniego-na-zimowy.html

 

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło.

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej