Niższy podatek PIT, ale wyższa zaliczka? To nie błąd księgowego. Od 1 lipca część podatników otrzymuje niższe wynagrodzenie, bowiem płaci wyższe zaliczki na podatek dochodowy. Kto i dlaczego?
Reforma podatkowa, która weszła w życie 1 lipca, zakłada obniżenie stawki podatku dochodowego z 17% do 12%. Dodatkowo, nowe przepisy zakładają uwzględnienie składki zdrowotnej w rozliczeniu niektórych przedsiębiorców oraz likwidację ulgi dla klasy średniej. Bez zmian pozostają rozwiązania takie jak wyższa kwota wolna 30 tys. zł i wyższy próg podatkowy (120 tys. zł), które obowiązują już od 1 stycznia 2022 r.
Obniżenie stawki podatku dochodowego od 1 lipca nie oznacza automatycznie, że zarobimy więcej. Dokonane przez księgowość firm wyliczenia pokazują, że znaczna część pracowników otrzymała w lipcu niższe wynagrodzenie. A to za sprawą podwyższenia zaliczki na podatek dochodowy.
Jak pokazało życie, hasło "Niskie Podatki" nie oznacza wzrostu miesięcznego wynagrodzenia. Reforma podatkowa zakłada bowiem wyższe zaliczki na podatek dochodowy. Przyczyną wzrostu wysokości zaliczek na PIT od lipca jest uchylenie przepisu, który zamrażał zaliczki na PIT na poziomie zaliczek z ubiegłego roku. Wzrost zaliczek ma mieć jednak charakter przejściowy. Dodatkowo Ministerstwo Finansów wskazuje, że mimo tego, że niektórzy podatnicy zapłacą od lipca wyższe zaliczki na PIT, to w rocznym rozliczeniu za 2022 r. nie stracą.
Wyższe zaliczki na PIT zapłacą jednak tylko wybrani podatnicy. Zgodnie ze zmianami podatkowymi od lipca, wyższe zaliczki na podatek dochodowy zapłacą podatnicy, którzy nie złożyli PIT-2 przy zarobkach do 12 800 zł/msc. brutto oraz zleceniobiorcy przy zarobkach do 12 800 zł/msc. brutto. Nalezy przy tym podkreślić, że zleceniobiorcy nie mają możliwości złożenia PIT-2 w 2022 r. Zleceniobiorca może jednak wystąpić do naczelnika US z wnioskiem o ograniczenie poboru zaliczek.
Wyższe zaliczki na PIT obejmą także osoby, które mają więcej niż jedno źródło dochodu, np.:
- etat + etat,
- etat + emerytura,
- etat/emerytura + umowa zlecenie.
Przyczyną wzrostu wysokości zaliczek jest:
- uchylenie mechanizmu rolowania zaliczek,
- możliwość stosowania kwoty wolnej tylko u jednego płatnika,
- brak możliwości stosowania przez płatnika kwoty wolnej przy umowach zlecenia,
- składka zdrowotna od każdej umowy i brak możliwości jej odliczenia.
PIT-2 to oświadczenie pracownika, które upoważnia pracodawcę do pomniejszenia zaliczki na podatek za dany miesiąc o kwotę zmniejszającą podatek. PIT-2 składa się raz, najczęściej zaraz po podjęciu pracy u danego pracodawcy, ale może być również złożony w trakcie roku podatkowego. Płatnik odlicza kwotę stanowiącą 1/12 kwoty zmniejszającej podatek, najpóźniej od miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymał to oświadczenie.
PIT-2 jest zatem podstawą dla zakładu pracy do stosowania kwoty wolnej w zaliczkach. Co istotne, raz złożony PIT-2 zachowuje ważność w kolejnych latach podatkowych, aż do jego odwołania/wycofania przez pracownika. Powyższe oznacza, że od przyszłego roku pracownicy nie będą zobligowani do ponownego złożenia PIT-2 , gdyż poprzednio złożone oświadczenie będzie nadal aktualne.
Zgodnie z art 22 § 2 i 2a Ordynacji podatkowej, organ podatkowy, na wniosek podatnika, może zwolnić płatnika z obowiązku pobrania podatku, jeżeli:
1) pobranie podatku zagraża ważnym interesom podatnika, a w szczególności jego egzystencji, lub
2) podatnik uprawdopodobni, że pobrany podatek byłby niewspółmiernie wysoki w stosunku do podatku należnego za rok podatkowy lub inny okres rozliczeniowy.
Organ podatkowy, na wniosek podatnika, ogranicza pobór zaliczek na podatek, jeżeli podatnik uprawdopodobni, że zaliczki obliczone według zasad określonych w ustawach podatkowych byłyby niewspółmiernie wysokie w stosunku do podatku należnego od dochodu lub zysku przewidywanego na dany rok podatkowy.
W przypadku wydania decyzji na podstawie § 2 organ podatkowy określa termin wpłacenia przez podatnika podatku lub zaliczki na podatek, chyba że podatnik jest obowiązany do dokonania rocznego lub innego okresowego rozliczenia tego podatku.
Źródło:
- ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tj. Dz.U. z 2021 r., poz. 1540 ze zm.),
- https://www.podatki.gov.pl/
Treści publikowane w Serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło.
Podróżne ABC, czyli jak nie stać się przemytnikiem
2022-06-26 07:00Projekt nowelizacji wprowadzającej kasowy PIT przyjęty
2024-08-14 11:32Niegodność dziedziczenia w nowelizacji
2023-02-23 11:22Czternasta emerytura-podano termin wypłaty
2022-05-18 15:00Kobiety górą na ślubowaniu nowych doradców podatkowych
2023-04-22 19:30