Zmiany w urlopach, zwolnienie od pracy z powodu siły wyższej czy elastyczna organizacja pracy - to tylko niektóre ze zmian w Kodeksie pracy, które czekają na podpis Prezydenta.
Rząd nowymi przepisami Kodeksu pracy wprowadził zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem. Zwolnienie to będzie przysługiwało w wymiarze 2 dni albo 16 godzin w roku kalendarzowym. Za czas tego zwolnienia pracownik zachowa prawo do połowy wynagrodzenia. Pracodawca będzie obowiązany udzielić zwolnienia od pracy na wniosek zgłoszony przez pracownika najpóźniej w dniu korzystania z tego zwolnienia.
Możliwość szerszego skorzystania z elastycznej organizacji pracy będzie przysługiwała rodzicom opiekującym się dzieckiem do 8 lat oraz opiekunom członków rodziny lub osób zamieszkujących we wspólnym gospodarstwie domowym - wymagających wsparcia z poważnych względów medycznych.
Zgodnie z dodanym art. 188(1) § 1, pracownik wychowujący dziecko, do ukończenia przez nie 8 roku życia, będzie mógł złożyć wniosek w postaci papierowej lub elektronicznej o zastosowanie do niego elastycznej organizacji pracy, przy czym wniosek ten należy złożyć w terminie nie krótszym niż 21 dni przed planowanym rozpoczęciem korzystania z elastycznej organizacji pracy.
Znowelizowany Kodeks pracy obejmuje nie tylko zmiany w w umowie o pracę na okres próbny, ale także przepisy ustanawiające prawo do do zmiany rodzaju umowy. Poczynając od ostatnich, należy wskazać, że pracownik, który wykonywał pracę co najmniej 6 miesięcy, będzie miał prawo do wystąpienia o zmianę rodzaju umowy o pracę na umowę o pracę na czas nieokreślony lub o bardziej przewidywalne i bezpieczne warunki pracy. Taka możliwość będzie dostępna raz w roku kalendarzowym. Z kolei w zakresie umowy na okres próbny znowelizowany Kodeks pracy zakłada, że umowę o pracę na okres próbny będzie można zawrzeć na okres nieprzekraczający: 1 miesiąca – w przypadku zamiaru zawarcia umowy o pracę na czas określony krótszy niż 6 miesięcy, 2 miesięcy – w przypadku zamiaru zawarcia umowy o pracę na czas określony wynoszący co najmniej 6 miesięcy i krótszy niż 12 miesięcy.
Zgodnie z uchwalonymi zmianami, Kodeks pracy będzie zawierał regulację [art. 182(1a)], zgodnie z którą łączny wymiar urlopu rodzicielskiego dla obojga rodziców będzie wynosił do 41. tygodni (w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie) albo do 43. tygodni (w przypadku porodu mnogiego). W jego ramach nieprzenaszalną część określono na 9 tygodni dla każdego z rodziców.
Co istotne, z urlopu rodzicielskiego mogą jednocześnie korzystać oboje pracownicy – rodzice dziecka. W takim przypadku łączny wymiar urlopu rodzicielskiego nie może przekraczać wymiaru określonego wyżej (41 albo 43 tyg.). Jak wskazuje Ministerstwo Rodziny, będące autorem projektu uchwalonej właśnie ustawy, nowe przepisy mają ułatwić godzenie ról zawodowych i rodzinnych.
Dodatkowy urlop opiekuńczy to rozwiązanie przyjęte w dodanym nowelizacją art. 173 (1) Kodeksu pracy. Po wejściu w życie przepisów, pracownikowi przysługiwać będzie w ciągu roku kalendarzowego urlop opiekuńczy, w wymiarze 5 dni, w celu zapewnienia osobistej opieki lub wsparcia osobie będącej członkiem rodziny lub zamieszkującej w tym samym gospodarstwie domowym, która wymaga opieki lub wsparcia z poważnych względów medycznych. Za członka rodziny, o którym mowa wyżej, uważa się jednak wyłącznie syna, córkę, matkę, ojca lub małżonka.
Dodatkowy urlop opiekuńczy udzielany będzie w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy. Dodatkowy urlopu opiekuńczy będzie przy tym udzielany na wniosek pracownika złożony w postaci papierowej lub elektronicznej w terminie nie krótszym niż 1 dzień przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu.
Parlament zakończył pracę nad ustawą nowelizującą 9 marca. Teraz znowelizowany Kodeks pracy czeka na podpis Prezydenta.
Źródło:
Ustawa z dnia 8 lutego 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (nr druku 2932).
Treści publikowane w Serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło.
Praca zdalna czeka na podpis Prezydenta
2023-01-16 11:30Rusza pierwszy "autozapis" do PPK
2023-01-16 13:57Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2024 roku
2023-12-22 10:00Podstawowe postanowienia umowy o pracę na przykładach
2022-11-11 11:40Obniżenie wynagrodzenia za wadliwie wykonaną pracę
2023-01-21 00:01Poradnik dla poszukujących wsparcia prawnego
2023-09-23 19:40Ustawa o ochronie sygnalistów podpisana
2024-07-04 09:19