Zrzeczenie się dziedziczenia w praktyce

Zrzeczenie się dziedziczenia w praktyce

Źródło grafiki: https://pixabay.com

Umowa o zrzeczenie się dziedziczenia jest czynnością prawną mortis causa, która stanowi wyjątek od zasady, wedle której umowa o spadek po osobie żyjącej jest nieważna.

Istota umowy o zrzeczenie się dziedziczenia

Na podstawie art. 1048 § 1 k.c. spadkobierca ustawowy może przez umowę z przyszłym spadkodawcą zrzec się dziedziczenia po nim. Umowa taka powinna być zawarta w formie aktu notarialnego (pod rygorem nieważności - zob. art. 73 § 2 k.c. w zw. z art. 1048 § 1 k.c.).

Zrzeczenie się tylko zachowku
Zrzeczenie się dziedziczenia może być ograniczone do zrzeczenia się tylko prawa do zachowku w całości lub w części.

Umowa o zrzeczenie się dziedziczenia powinna w sposób niepozostawiający wątpliwości określać zakres zrzeczenia. Wydaje się, że dla porządku obok szeregu innych postanowień zagadnienie przynależności do kręgu spadkobierców ustawowych powinno również znaleźć odzwierciedlenie w treści umowy poprzez wskazanie, że strona zrzekająca się spadku należy do kręgu spadkobierców ustawowych przyszłego spadkodawcy.

Umowa o zrzeczenie się dziedziczenia obejmuje także zstępnych

Zrzeczenie się dziedziczenia obejmuje również zstępnych zrzekającego się, którzy wstępowaliby na jego miejsce, gdyby nie dożył on otwarcia spadku, chyba że umówiono się inaczej. Zrzekający się nie musi przy tym uzyskiwać zgody zstępnych. Tym samym cechą szczególną omawianej umowy jest to, że wpływa ona na sytuację prawną osób, które nie są jej stronami. Zrzekający się oraz jego zstępni, których obejmuje zrzeczenie się dziedziczenia, zostają wyłączeni od dziedziczenia, tak jakby nie dożyli otwarcia spadku.

Ważne
Warto wiedzieć że zawarcie umowy o zrzeczenie się dziedziczenia nie uniemożliwia dziedziczenia testamentowego po przyszłym spadkodawcy. Umowa dotyczy tylko dziedziczenia ustawowego, co wynika explicite z art. 1048 § 1 k.c in principio.

Poniżej znajduje się fragment projektu umowy o zrzeczenie się dziedziczenia, w której dziedziczenia zrzeka się wyłącznie przyszły spadkobierca. W ustępie drugim wskazuje się, że zrzeczenie dziedziczenia nie obejmuje jego zstępnych.  

(…)

§ 2
Zrzeczenie się dziedziczenia

1. …………………………………… zrzeka się dziedziczenia po ……………………………………, skutkiem czego w chwili otwarcia spadku będzie traktowany tak, jakby otwarcia spadku nie dożył.
2. Zrzeczenie się dziedziczenia, o którym mowa w ustępie poprzedzającym, nie obejmuje zstępnych …………………………………… .

(…)

Uchylenie zrzeczenia się dziedziczenia

Zrzeczenie się dziedziczenia może zostać uchylone przez umowę między tym, kto zrzekł się dziedziczenia, a tym, po kim zrzeczono się dziedziczenia. Umowa taka powinna być zawarta w formie aktu notarialnego.

__________________________________________________

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione. 

PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy

Odwiedź nasz Sklep, polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze

 

>>Powrót do artykułów w: Majątek

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej