Źródło grafiki: https://pixabay.com
Świadczenie postojowe to inaczej jednorazowa pomoc dla przedsiębiorców przyznawana w związku ze skażeniem Odry. Rada Ministrów wydała stosowne rozporządzenie, teraz ZUS czeka na wnioski.
Jednorazowe świadczenie postojowe przysługuje przedsiębiorcom z branż najbardziej dotkniętych sytuacją ekologiczną na Odrze. To głównie firmy prowadzące działalność:
= turystyczną (hotele i inne obiekty noclegowe itd.)
= sportowo – rekreacyjną (wypożyczalnie i dzierżawa sprzętu rekreacyjnego i sportowego, wynajem i dzierżawa środków transportu wodnego itd.)
= gastronomiczną (bary, restauracje itd.).
Pełen krąg podmiotów określa rozporządzanie Rady Ministrów wydane na podstawie ustawy. W dokumencie wskazano 28 uprawionych kodów PKD i 35 powiatów z terenów nadodrzańskich.
Wnioski o jednorazowe świadczenie postojowe można składać od 30 września br. jedynie drogą elektroniczną przez platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Pismo powinno wpłynąć do ZUS najpóźniej do 31 grudnia 2022 roku. Pieniądze będą wypłacane na rachunek płatnika składek.
Pamiętaj! Warunkiem otrzymania świadczenia jest wykazanie spadku przychodów w sierpniu 2022 roku o co najmniej 50 proc. w stosunku do przychodu uzyskanego w lipcu lub czerwcu br. albo w sierpniu 2021 roku.
Świadczenie postojowe będzie wypłacane niezwłocznie po wyjaśnieniu ostatniej okoliczności mającej wpływ na prawo do świadczenia i jego wysokość. ZUS poinformuje na profilu informacyjnym pracodawcy o kwocie wypłaconego jednorazowego świadczenia.
Pamiętaj! Świadczenie będzie zwolnione w podatku dochodowego od osób fizycznych i składek na ubezpieczenie zdrowotne. Nie będzie też podlegało potrąceniom i egzekucji.
Podstawa prawna:
- rozporządzenie Rady Ministrów z 29 września 2022 roku w sprawie określenia podmiotów, którym przysługuje jednorazowe świadczenie pieniężne przeznaczone na ograniczenie niektórych skutków ekonomicznych sytuacji ekologicznej na rzece Odrze, DZ.U. z 2022 r., poz. 2020
Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło.
Reklama pod lupą - UOKiK ukarał znanych influencerów
2025-03-12 14:20Prawo przedsiębiorcy do błędu
2022-03-11 20:48Zmieniają się zasady pomocy de minimis
2024-08-09 12:27Sztuczna inteligencja w nowym prawie autorskim
2024-03-19 16:48PLLuM - polska odpowiedź na rozwój AI
2025-02-25 12:30