Zwolnienie z SQE2 także dla polskich adwokatów

Zwolnienie z SQE2 także dla polskich adwokatów

Źródło grafiki: https://pixabay.com

Zwolnienie z SQE2 jest dostępne tylko dla wykwalifikowanych prawników. Do grona krajów, których obywatele mogą skorzystać z tej możliwości dołączyła również Polska. Co to oznacza w praktyce?

Czym jest SQE?

Kwalifikacja na podstawie ocen SQE była dotychczas niezbędna dla osób chcących uzyskać tytuł Solicitora w Anglii i Walii. SQE obejmuje dwie oceny: SQE1 i SQE2.

Na SQE1 składa się test sprawdzajacy wiedzę prawniczą. Egzamin ten posiada dwie części - FLK1 i FLK2. FLK1 obejmuje takie zagadnienia, jak m.in. prawo gospodarcze, prawo umów, prawo konstytucyjne, prawo administracyjne. FLK2 natomiast skupia się m.in. na prawie karnym, prawie własności czy prawie spadkowym.

SQE2 ocenia praktyczne umiejętności prawnicze. Teraz na skutek złożonego wniosku i przeprowadzonej procedury weryfikacyjnej adwokaci z Polski zostali wyłączeni z obowiązku zdawania części praktycznej egzaminu SQE2 w Anglii i Walii.

Prostsza droga dla adwokatów z Polski

Całkowite zwolnienie z części egzaminu, jaką jest SQE2, w praktyce znacznie upraszcza drogę dla polskich adwokatów chcących wykonywać zawód w Anglii i Walii.  Ogólne  zwolnienie dotyczy tylko tych adwokatów, którzy przeszli pełną drogę do uzyskania tytułu adwokata w Polsce. Prawnicy, którzy uzyskali najpierw kwalifikacje w innej jurysdykcji, a następnie uzyskali kwalifikacje do wykonywania zawodu adwokata w Polsce, jak również prawnicy zagraniczni z krajów nie objętych wyłączeniem, nadal zmuszeni będą złożyć wniosek o indywidualne zwolnienie SQE2.

>>Czytam więcej artykułów w: Kancelaria

 

Źródło:

- SQE assessment exemptions, https://www.sra.org.uk/become-solicitor/qualified-lawyers/sqe-exemptions/

 

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione.

 

>>Powrót do artykułów w: Kancelaria

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej