Dokumentowa forma czynności prawnej to wciąż swoiste novum w polskim prawie cywilnym. W artykule wyjaśniamy, na czym polega ta forma czynności prawnej oraz czym różni się ona od zwykłej formy pisemnej.
Działalność nieewidencjonowana to nie działalność gospodarcza, a jednak po stronie tego, kto ją prowadzi, istnieje szereg obowiązków bardzo podobnych do obowiązków spoczywających na przedsiębiorcy. Oto blaski i cienie działalności nieewidencjonowanej.
Naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych stanowi podstawę tzw. dyscyplinarnego rozwiązania umowy o pracę. W niniejszym artykule wyjaśniamy, na czym polega ten sposób rozwiązania umowy o pracę oraz podajemy przykłady zachowań uzasadniających zastosowanie art. 52 k.p.
Ogłosić upadłość może także osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej. Cały dorobek jej życia podlega wówczas likwidacji, a więc sprzedaży w celu oddłużeniowym. Są jednak pewne wyjątki, gdyż nie wszystkie aktywa mogą służyć zaspokojeniu roszczeń wierzycieli. Między innymi wynagrodzenie za pracę nie wchodzi do masy upadłości jako źródło utrzymania upadłego.
Obecność w Urzędzie Stanu Cywilnego wcale nie jest konieczna, by zawrzeć małżeństwo. Przepisy prawa rodzinnego wskazują, jak zawrzeć małżeństwo przez pełnomocnika.