Szpital nie zastosuje klauzuli sumienia i nie odmówi aborcji - tak w skrócie można podsumować zmiany w przepisach o udzielaniu świadczeń opieki zdrowotnej.
Zdarzają się konflikty małżeńskie głębokie do tego stopnia, że nawet porozumiewanie się między stronami mieszkającymi w tym samym domu następuje w formie pisemnej. W 2020 r. Sąd Apelacyjny w Poznaniu wyjaśnił, kiedy brak zgody na rozwód małżonka niewinnego rozkładu pożycia może być sprzeczny z zasadami współżycia społecznego.
W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych w zakresie programów zdrowotnych. Nowela nadaje wszystkim kobietom w ciąży prawo do badań prenatalnych.
Meta, właściciel platform Facebook i Instagram, znów ma kłopoty. Komisja Europejska wszczęła kolejne postępowanie.
Obowiązek szczepienia stanowi przymusową interwencję medyczną, jednakże ustawowy nakaz szczepień i wynikające stąd sankcje administracyjne realizują ważne cele społeczne, to jest ochronę zdrowia publicznego i ochronę praw innych osób – wskazuje Naczelny Sąd Administracyjny.
Nowelizacja z 2023 r. umożliwiła stosowanie przepisów Kodeksu karnego w stosunku do najmłodszych sprawców niektórych przestępstw, nawet takich, którzy ukończyli 14 lat. Stosowanie kar kryminalnych wobec tak młodych osób może budzić uzasadnione obawy.
Funkcjonariusz Policji może nakazać osobie stosującej przemoc domową opuszczenie mieszkania na 14 dni. Zobacz jak przebiega procedura.
Rozwiązanie nieidealne z punktu widzenia bezpieczeństwa prawnego aptek, ale jednak uznawane za potrzebne. W życie weszło rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego w zakresie usług farmaceuty dotyczących zdrowia reprodukcyjnego. Co w nim znajdziemy?