Nieodpłatna pomoc prawna i nieodpłatne poradnictwo obywatelskie będą przysługiwać osobie chcącej dokonać zgłoszenia naruszenia prawa w rozumieniu ustawy z dnia 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów.
We wrześniu 2024 roku wejdzie w życie ustawa o ochronie sygnalistów, która implementuje do polskiego prawa unijną dyrektywę.
Na bazie obowiązujących przepisów Kodeksu pracy ustawodawca buduje odrębną i całościową regulację dotyczącą układów i porozumień jako szczególnych źródeł prawa pracy. Projekt ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych zaprezentowało Rządowe Centrum Legislacji.
Zawarcie porozumienia w sprawie rozwiązania umowy o pracę jest zdarzeniem prawnym prowadzącym do ustania stosunku pracy na zasadach ustalonych przez strony.
Ustawodawca proponuje ustanowienie nowego uprawnienia pracowniczego w postaci dodatkowego urlopu macierzyńskiego dla rodziców hospitalizowanych dzieci.
Statut jest podstawowym dokumentem, który określa kwestie ustrojowe związku zawodowego. W oparciu o statut związek zawodowy funkcjonuje w obrocie jako organizacja legitymująca się szeregiem uprawnień o charakterze materialnym i procesowym.
W celu ograniczenia mnogości procedur i uproszczenia systemu dostępu cudzoziemców do polskiego rynku pracy, prawodawca zamierza znieść obowiązek uzyskania informacji starosty na temat możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych pracodawcy. Jej uzyskanie jest obecnie warunkiem wydania zezwolenia na pracę cudzoziemca.
Osoby poszukujące pracy muszą złożyć swoje CV, do napisania którego wykorzystują łatwo dostępne na rynku narzędzia. Niektóre praktyki wzbudziły jednak wątpliwości UOKiK.