Nie każda umowa zakazująca pracownikowi podejmowania działalności konkurencyjnej pociąga za sobą obowiązek zapłaty wynagrodzenia.
Dyskryminacja w zatrudnieniu objęta jest w Polsce ustawowym zakazem. Wyjaśniamy, jak rozpoznać niewłaściwe zachowania w miejscu pracy oraz jakie prawne instrumenty przysługują pracownikom dotkniętym dyskryminacją.
Jeżeli zawierasz umowę o dzieło i jesteś w jej ramach zamawiającym, to wchodzisz do podmiotowego zakresu zastosowania przepisów dotyczących obowiązku zgłoszenia do ZUS umowy o dzieło.
Umowa o dzieło jest kontraktem o wszechstronnym zastosowaniu. Często stosuje się ją w obszarze zatrudnienia niepracowniczego. Zasadniczo jednak została ona pomyślana jako źródło jednorazowego zobowiązania rezultatu.
Umowa zlecenia może być analizowana na gruncie potocznego oraz prawnego rozumienia terminu "zlecenie". Niejednokrotnie też granica pomiędzy stosunkiem cywilnym zlecenia a stosunkiem pracy może się zacierać. Podpowiadamy, jak tego uniknąć.
Instytucja pracy zdalnej powstała na potrzeby walki z pandemią SARS CoV-2. Dziś wiemy, że ten sposób wykonywania obowiązków pracowniczych okazał się korzystny i ma szansę przetrwać jako stała regulacja prawa pracy. Pojęcie pracy zdalnej nie jest równoznaczne z pojęciem telepracy, o czym m.in. mowa w niniejszym artykule.
Granica pomiędzy mobbingiem a niektórymi czynami zabronionymi nie jest łatwo dostrzegalna. Mobbing, jak negatywne zjawisko w miejscu zatrudnienia, czasami wykracza poza relacje służbowe, a wtedy może odpowiadać również znamionom przestępstwa znęcania się lub przestępstwa stalkingu.