Prawomocne skazanie za niektóre rodzaje przestępstw uniemożliwia osobie fizycznej pełnienie istotnych funkcji w spółkach handlowych.
Trwały konflikt, działanie na szkodę spółki, podejmowanie działalności konkurencyjnej – to tylko przykłady przyczyn uzasadniających wyłączenie wspólnika ze spółki z o.o. Zobacz jak judykatura interpretuje przepisy o wyłączeniu wspólnika spółki z o.o. i przejęciu jego udziałów.
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest jedną z trzech uregulowanych kodeksowo spółek kapitałowych. Omawiamy najciekawsze elementy umowy tej spółki.
Głosowanie na walnym zgromadzeniu spółki akcyjnej może wymagać profesjonalnego doradztwa. Kodeks spółek handlowych odnosi się do tego zagadnienia poprzez wprowadzenie instytucji doradcy akcjonariusza do spraw głosowania. Na czym polega działalność takiego podmiotu?
Spółka komandytowo-akcyjna stanowi interesujący typ spółki handlowej, gdyż łączy w sobie cechy spółek osobowych oraz spółek kapitałowych. Stosuje się do niej odpowiednio przepisy dotyczące spółki jawnej oraz spółki akcyjnej.
Kapitał zakładowy pełni rolę gwarancyjną. Stanowi swoiste zaplecze kapitałowe spółki z o.o. i z tego powodu zmiany jego wysokości wymagają spełnienia określonych w prawie handlowym warunków. Omawiamy najważniejsze zagadnienia dotyczące obniżenia kapitału zakładowego w spółce z o.o.
Odpowiedzialność za zobowiązania spółki jawnej kształtuje się w sposób zróżnicowany w zależności od momentu ich powstania.
Umowa spółki cichej należy do kategorii umów nienazwanych. Przyjrzyjmy się więc jej praktycznym aspektom.