Umowa zlecenia może być analizowana na gruncie potocznego oraz prawnego rozumienia terminu "zlecenie". Niejednokrotnie też granica pomiędzy stosunkiem cywilnym zlecenia a stosunkiem pracy może się zacierać. Podpowiadamy, jak tego uniknąć.
Ubezwłasnowolnienie to instytucja prawna, po którą sięga się w ostateczności. Została ona pomyślana jako instrument służący osobom fizycznym, które nie mogą kierować swoim postępowaniem z różnych powodów, takich jak np. zaburzenia psychiczne.
Groźba bezprawna jest wystarczającym powodem uchylenia się od skutków złożonego pod jej wpływem oświadczenia woli. Oto istota groźby oraz jej przykłady. Zachęcamy do lektury!
Jeżeli rozwód, to często i wina. W artykule przedstawiamy istotę winy rozkładu pożycia małżeńskiego oraz jej skutki prawne. Wyjaśniamy też, że nie zawsze stosunek seksualny odbyty z inną osobą może prowadzić do twierdzenia, iż doszło do zdrady małżeńskiej.
Instytucja pracy zdalnej powstała na potrzeby walki z pandemią SARS CoV-2. Dziś wiemy, że ten sposób wykonywania obowiązków pracowniczych okazał się korzystny i ma szansę przetrwać jako stała regulacja prawa pracy. Pojęcie pracy zdalnej nie jest równoznaczne z pojęciem telepracy, o czym m.in. mowa w niniejszym artykule.
W niniejszym artykule przedstawiamy formy niepieniężnego wkładu do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, czyli tzw. aportu.
W niniejszym artykule wyjaśniamy, na czym polega wydziedziczenie oraz czym różni się od testamentu negatywnego.
Pracownik nie może zrzec się prawa do wynagrodzenia ani przenosić tego prawa na inne osoby. W niniejszym artykule wyjaśniamy, czym jest prawo podmiotowe do wynagrodzenia za pracę oraz dlaczego sama wypłata do rąk innego osoby nie jest zabroniona.