Jakie skutki ma ogłoszenie upadłości dłużnika, od którego wierzyciel domaga się spełnienia świadczenia na drodze sądowej? Zagadnienie to uregulowano w art. 145 PrUp.
Rząd zaprezentował projekt nowelizacji ustawy - Prawo restrukturyzacyjne. Zmiany dotyczą m.in. układu i testu zaspokojenia w restrukturyzacji.
Uchwałą z dnia 23 listopada 2023 r. SN rozstrzygnął, kogo w przypadku umorzenia postępowania egzekucyjnego, jeśli zostało ono uprzednio zawieszone na wniosek wierzyciela w związku z zawarciem porozumienia między nim a dłużnikiem co do sposobu lub terminu spełnienia świadczenia, obciąża opłata egzekucyjna.
Czy możliwe jest odstępstwo od skutków podstawienia procesowego syndyka w postępowaniach dotyczących masy upadłości?
Na przedpolu upadłości niektórzy dłużnicy dokonują prób tzw. wyprowadzania majątku z przyszłej masy upadłości. Tego typu czynności, zwane ogólnie fraudacyjnymi, w razie ogłoszenia dłużnikowi upadłości okazują się bezskuteczne względem wierzycieli.
Czy śmierć przedsiębiorcy tamuje możliwość ogłoszenia jego upadłości?
Kontynuujemy serię artykułów o najciekawszych kwestiach dotyczących polskiego prawa. Dziś interesuje nas mienie wyłączone z masy upadłości. O tym i innych zagadnieniach dotyczących upadłości szerzej w niniejszym artykule, który przeczytasz w kilka minut!
Jaki wpływ na skuteczność zgłoszenia wierzytelności ma okoliczność, że uległa ona przedawnieniu? Analiza prawna.