Formaldehyd, ftalany, nikiel, kadm i ołów - Inspekcja Handlowa skontrolowała produkty używane na co dzień przez Polaków. Teraz poznaliśmy raport.
Inspekcja Handlowa sprawdziła, ile "między nami jest chemi". Kontrole objęły ponad sto produktów, używanych na co dzień przez każdego z nas. Pod lupę IH trafiło 165 partii pościeli, odzieży, obuwia, wyrobów galanteryjnych, dodatków krawieckich i akcesoriów do ćwiczeń. Sprawdzano, czy zawierają one formaldehyd, ftalany, nikiel, kadm i ołów w dopuszczalnych ilościach. Zbadano produkty oferowane przez 154 przedsiębiorców: 16 producentów, 4 importerów, 17 hurtowni i 117 placówek handlu detalicznego.
Kontrola wykazała, że nieprawidłowości miało 7 proc. produktów – piłki do ćwiczeń, mata, skakanka, hantle, pościel. Stanowiły one 12 ze 165 kontrolowanych partii. Jak poinformowano w Raporcie, o 32 proc. przekroczono dopuszczalny poziom zawartości ftalanów w hantlac, a także zarejestrowano 8-krotne przekroczenie normy stężenia formaldehydu w pościeli.
W wyniku kontroli IH wydała 4 decyzje zakazujące przedsiębiorcom dalszej sprzedaży produktów oraz 12 decyzji zobowiązujących przedsiębiorców do zwrotu kosztów przeprowadzonych badań laboratoryjnych. Inspekcja Handlowa przekazała także informacje o nieprawidłowościach do właściwych miejscowo organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej, która może działać w ramach własnych kompetencji, a także skierowała 5 pism z wnioskami pokontrolnymi do producentów, importerów lub dostawców zakwestionowanych produktów. W efekcie kontroli większość przedsiębiorców podjęła działania naprawcze, obejmujące m.in. wycofanie zakwestionowanych produktów ze sprzedaży.
Kontrole zawartości określonych substancji chemicznych odbywają się cyklicznie, a rok 2024 nie jest pod tym względem wyjątkowy. Jak poinformowano w Raporcie, przedsiębiorców typuje się na podstawie analizy rynku, wyników poprzednich kontroli, a także sygnałów od konsumentów lub innych uczestników rynku. Jeśli kontrola wykryje przekroczenie dopuszczalnego stężenia substancji chemicznych, określonego w załączniku XVII do rozporządzenia REACH – dany produkt zostaje wycofany ze sprzedaży, zaś kontrolowany podmiot musi podkryć koszty przeprowadzonych badań laboratoryjnych.
>> Czytam też: Będzie nowe przestępstwo w Kodeksie karnym
Źródło:
Raport Inspekcji Handlowej - Chemia w produktach, https://uokik.gov.pl/miedzy-nami-jest-chemia-kontrola-inspekcji-handlowej
_____________________________________
Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione.
PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy
Polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze oraz Instagramie
1 czerwca - Międzynarodowy Dzień Dziecka
2022-06-01 11:55Powołanie Rady Ministrów w świetle Konstytucji
2023-09-01 10:00Prawo na 29. Pol’and’Rock Festival
2023-08-05 08:00Zmiany w prokuraturze. Jest nowy projekt
2024-07-31 11:15